Hadi Kendini İfade Et

Emotion-Masks-760100

Şu cümleleri pek çoğumuz günlük hayatımızda sıklıkla kullanıyoruz:

“-Sanırım kendimi anlatamadım”, “-Nasıl anlatsam?”, “-Beni yanlış anladın.”, “- İyi, tamam öyle olsun.”, ” – O diyorsa doğrudur.”

Bu cümleleri kurmaktaki gerekçeniz gerçekten iletişimde bulunduğunuz kişinin sizi anlamaması mı? Yani siz tüm duygularınızı, düşüncelerinizi ve isteklerinizi iletişimde bulunduğunuz kişiye doğru aktarabildiniz mi? İletişimde bulunduğunuz kişinin anlama kapasitesini burda tartışmacağım ama kendimizle olan kısmı bir durup düşünelim. Aşağıdaki diyaloga benzer diyalogları hayatta kaç defa yaşıyoruz :

Telefon çalar ve Buse telefonu kaldırır. Arayan yakın arkadaşı Ceyda’dır.

Ceyda : Buse selam. Biliyorum, yarın  gideceğimiz konser biletlerini, iş çıkışı ben alacaktım ama bugün kendimi çok yorgun hissediyorum : Biletleri sen alabilir misin?

Buse: Yaaaa. Dinlen o zaman sen, ben alırım.

Buse yanıtı verdi vermesine ama aklından geçenler bambaşkaydı :  “Şu Ceyda’ ya inanamıyorum!  Ne zaman bir iş versek hemen kaytarıyor. Neyim ben,  senin asistanın mı? Ben de yorgun olabilirdim , ayrıca akşam teyzemlere uğramak istiyordum. Bütün planım mahvoldu.”

Muhtemelen Buse, kendini çok kötü ve kullanılmış hissediyor. Sırf “hayır” diyemediği ve kendi isteklerine öncelik vermediği için de mutsuz.

İnsanın kendi beklentilerini yönetmesi ve ifade etmesi kolay bir iş değil. Peki ama sonucunda kendimizi mutsuz hissedeceksek ; kendi öncelik, istek ve duygularımızı iyi tanıyıp, iletişimde olduğumuz kişilere  ifade etmemiz gerekmez mi?

En temel insan haklarınızı reddetmek konusunda isteksizseniz, kendinizi ifade etmek konusunda kararlısınız demektir 🙂  Kendini ifade etme davranışı bazıları için kolay diğer bazıları için ise güçtür. İfade edici davranış yalnızca ne söylendiği değil, nasıl söylendiği ile de ilgilidir. Sözel olarak kendini ifade eden bir davranış sergileseniz bile, vücudunuz buna eşlik etmiyorsa, inandırıcılığı düşük olur. İletişimde bulunduğunuz kişinin (ve tabi ki kendinizin) beden dilinden kendini ifade edip etmediğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Kendini ifade davranışında beden dili :

1. Dik ve sabit bir duruş, hitap edilen kişinin gözlerine bakma.

2. Açık ve durağan bir ses tonuyla, karşıdakinin kolay işitebileceği yükseklikte ses.

3. Duraksamadan akıcı ve güve dolu bir konuşma.

Kendini ifade etmeyen davranışta beden dili:

1. Göz teması yok. Yere ya da uzağa bakış.

2. Ayakta dururken ağırlığı bir bacakta diğerine aktarma.

3. Konuşmada tereddüt ve mızıldanma.

Saldırgan davranışta beden dili:

1. Sonuna kadar açık gözlerle öne doğru eğilme.

2. Konuşulan kişiye parmak sallama.

3. Bağırma.

4. Dişleri kenetleme.

5. Elleri kalçaya koyarak kafayı sağa sola sallama

“Ağzımdan çıkan söz beni bağlar” diyoruz ve kendimizi aşağıdaki adımlarla  doğru ifade ediyoruz 🙂

Sözlü olarak kendini ifade etme:

1.Tanımla: İletişimde bulunduğunuz kişinin davranışının ya da tepki gösterdiğiniz durumun resmini çıkartın. “Yaptığında, gördüğümde…”

2. Göster: İletişimde bulunduğunuz kişinin davranışıyla ya da tanımladığınız durumla duygularınızı ilintilendirin. Burada “ben” ifadesi kullanın. “Bu konudaki duygum…”

3. Özelleştir: İletişimde bulunduğunuz kişinin hangi davranışını ya da durumu değiştireceğinize karar verin. “… tercih ederim,” “… dan hoşlanırım,” “… istiyorum.”

4. Sonuç: Durum ya da iletişimde bulunduğunuz kişinin davranışı sizin tatmininiz yönünde değişirse ne yapacaksınız? Değişmezse ne yapacaksınız?  “Yaparsan… yapacağım.” “Yapmazsan…, yapmayacağım.”

Aman diyelim ; şu saldırgan insanlar  ne uzağınızda ne de  yakınınızda olsun. Kendini doğru ifade eden bir lider ve kendini doğru ifade eden bir ekiple  çalışmak ne kadar güzel olur bir düşünsenize 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s