Yoksa Yöneticiniz Narsist mi ?

narsist

Narsisizm, bir kişilik bozukluğu.Narsist olan kişi; “Ben narsistim” diye ortalıkta dolaşmayacağından ve çoğu zaman tedavi yöntemine gitmeyeceğinden , onu anlamak ve onlarla yaşamaya çalışmak maalesef etrafındaki kişilere düşüyor.

Yöneticiniz,  sizinle ve ekibiyle empati kurmuyorsa, takdir etmektense kendisi takdir ve pohpohlanma bekliyorsa, sizi ezmekten çekinmiyor ve üzerinizde sürekli baskı kuruyorsa, fikirlerinize değer vermiyor ve onun fikirlerine karşı çıktığınızda köpürüyorsa , yanında yöresinde sürekli kendini öven,takdir eden kişiler barındırıyorsa, eleştireye tahammülü yoksa,  kendisinin  elit ve özel biri olduğunu düşünüyorsa ,herhangi bir başarısızlık durumunda fatura dönüp dolaşıp size kesiliyorsa,  ona “narsist” teşhisini rahatlıkla koyabilirsiniz.

İş dünyasında, narsist yöneticilerle karşılaşma olasılığımız yüksek çünkü; narsistler, övgüyle beslendikleri için çok çalışırlar. Tepe noktasında olmayı tercih ederler çünkü; yönetilmeye tahammül edemezler ve zaten onlar kendilerince, diğerlerine göre, hep en başarılı , en yetenekli , en üstün olanlardır. Başkalarını ezmekten kaçınmayacakları için de kariyer basamaklarını çıkarken acımasız olabilirler.

Narsist bir yönetici ile çalışmak insanın güven duygusunu zedeler, emeğinin karşılığında takdir alamadığı için de narsist yöneticiyle çalışan kişiler genelde mutsuz olurlar. Duygularınızın onun için bir önemi yoktur çünkü; onun için başkaları diye bir gerçeği ve empati kurmak gibi bir becerisi yoktur. Lugatında, “biz” diye bir kavram olmadığı için de ekip çalışması onun ile çalışanlarda bir hayal olur.

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan Prof.Dr.Erol  Özmen, bakın narsist yöneticilerle çalışanlara neler tavsiye ediyor : 

  • Öncelikle narsist bir insanın nasıl davranabileceği konusunda bilgi edinmelerini tavsiye ederim. Narsist bir insanın nasıl davranabileceğini ve ne yapabileceğini bilmek o kişiden beklentilerin daha gerçeğe uygun olmasını sağlar. Örneğin iş yerinde bitirilmesi gereken bir iş olduğunda narsist bir yöneticinin çalışanların en ciddi gereksinimlerini bile dikkate almayacağının akılda tutulması böyle bir zamanda izin istendiğinde hayal kırıklığını önleyebilir.
  • İkinci temel tavsiyem ise narsist bir insanın kendisinde ne tür duygu ve düşünceler yarattığını anlamaya çalışması ve bunlarla baş etmeyi öğrenmesidir. Narsistlerle baş etmede en çok zorlananlar özgüveni yetersiz olan insanlardır. Özgüveni geliştirmek narsist insanlarla baş etmeye ciddi katkıda bulunur. Narsistlerin kendisini herkesten büyük gören, karşıdakini ve karşıdakinin görüşlerini önemsemeyen hali herkesi belli oranda öfkelendirir. Bu nedenle narsist bir yönetici ile çalışmak zorunda kalanların öfkelerini yönetmeyi öğrenmesi gerekmektedir.
  • Farklı düşündüğünüz bir konuda haklı ya da doğru olduğunuzu kanıtlamak için aşırı bir uğraş içine girmeyin.
  • Onu eleştirirken çok dikkatli olun. Düşündüklerinizi akılınıza geldiği gibi rastgele değil, belirli bir hedefe odaklandığınızda ve düşündüklerinizden emin olduktan sonra söyleyin. Eleştirdiğiniz zaman öfkelenebileceğini bilin ve hazırlıklı olun.
  • Size görüşünüzü sormazsa ya da söylediklerinizi dikkate almazsa, alınmayın.
  • Ona bir iyilik yaptığınızda ondan minnettarlık beklemeyin. Çünkü yaptığınız iyiliği, iyilik olarak değil, zaten hak ettiği bir şey olarak algılayacaktır.
  • Onunla didişen, onu küçük düşürmeye çalışan, ona meydan okuyan ve onu önemsemeyen bir insanmışsınız izlenimi yaratmayın.

Bazı görüşler her ne kadar narsist olmayan bir kişinin lider olamayacağını iddia etse de, iş dünyasında; empati kurabilen ,mütevazi , fikirlere önem veren ve takım ruhununa sahip liderlerin daha başarılı olacağı kesindir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s