Bir Avukatın Gözünden İnsan Kaynakları

206497_10151406204938623_1557819562_n

İş bulmak, meslek sahibi olmak, ayakları yere basmak, uzar gider. İlkokul sıralarından beri bizlere ifade edilen hatta ifade etmeyi boşverin kafamıza vura vura öğretilen kimi zaman içi boş,kimi zaman komik ve bir o kadar da doğru şeyler bunlar.İlkokul yıllarımızdan itibaren bir yarış atı misali okul,dershane,özel öğretmen döngüsü içinde başlayan ergenlik ve lise yılları…Sürekli bir kıyaslanma içgüdüsü, yarış psikolojisinin verdiği aşırı bireysel ve paylaşımdan uzak ergenler, ergenlik yılları 🙂 .Tanıdık geldi mi sizlere; evet, bizler ve şuan okul sıralarında olanlar aynı döngünün değişik dönem aktörleriyiz. Grup çalışmasından uzak,sadece belirlenen müfredat ve kalıplar ve elbette ki okul dershane özel öğretmen üçgenine hapsolmuş gençler, gençliklerimiz…

Peki avukatım sen bunları bize ne anlatıyorsun, gençliğini yaşayamadın da şimdi blog yazısında içini mi döküyorsun,ne alakası var bunların insan kaynakları ile ? Var işte; çok alakası var. Bütün bu kalıplaşmış şablonlar belki bizleri başarılı bir öğrenci yaptı,başarılı okullarda okuttu, bir meslek sahibi, bir ünvan sahibi olmamızı sağladı. Peki ya sonrası ? Hayat içinde, sosyal hayatta, iş ortamında, evinde, arkadaşlarında kendini ifadeden uzak, farklı fikirlerinde dinlenmesi gerektiğini fark etmemiş, dünyanın evrenselliğinin bilincine varamamış,en güzel zamanlarında duygusal alış verişini tamamlayamamış ve hep bir tarafında lise ergenliği kalmış ve 30 yaşlarına geldiğinde de bu yaşanmamışlığın sıkıntılarını hisseden meslek sahibi bireyler.

Gün içinde iş hayatınızda oda arkadaşıyla anlaşamayan, ona istif olan, giysisine, tavırlarına, çevresine,aile hayatına karşı önyargı besleyen,bu anlamsız hoşnutsuzluğunu ama alenen ama gizli yaşayan ofis çalışanları : Orda mısınız?

Arkadaş diyaloğu kurmakta sıkıntı çeken, sosyal aktivite adı atkında yapılması planlanan en basit fikirlere kapalı olan,hasbelkader bir aktivite içinde olsa dahi devamlı olarak memnuniyetsizliğini ifade edip insanları,arkadaşlarını çileden çıkaran toplum insanları : Orda mısınız?

Aile bireyleri arasında gergin, huzursuz, anlaşılmaz ya da bazen agresif olabilen aile fertleri, akrabalar : Orda mısınız?

Aile hayatındaki sıkıntıları iş hayatına aksettirip iş arkadaşlarıyla sürekli bir rekabet halinde olan,bu durumu kan davası boyutuna getirmişler; amiri veya şefi olduğu bölümün iş arkadaşlarına sırf keyfi yok diye ya da başka sebeplerden her şeyi kişisel tatmin boyutuna getirmiş insanlar : Orda mısınız?

Evet dönem dönem bizleri, çevremizdeki arkadaşlarımızı, meslektaşlarımızı, değişik meslek gruplarındaki insanları ne yazık ki bu kategori içine koyabiliriz.

İşte insan kaynaklarının güzelliği burada başlıyor. Farklılıkları, bireysel yetenekleri ortaya çıkarma becerisi,madeni bulma ve işleyebilme sanatı.Bence insan kaynakları yönetimi bir sanat.Üstelik sürekliği olan bir sanat ve bu işe gönül verenler de doğru tespitler ve akılcı yönlendirmeler ile hem işyeri verimini arttıran hem de yönlendirici yardımları ile bireylere toplumsal hayatta bir takım özellikler kazandıran toplum mühendisleridir.

İnsan kaynaklarının yaratmış olduğu ve yaratmak zorunda olduğu farkındalıklar ve farklılıklar, geçmişten ilk, orta, lise, üniversite yıllarından  beri devam eden ve hep eksik kalan yanlarımızın ortaya çıkmasına ve başarılı tedaviler uygulanmasına, anlayacağınız iyi olmamıza yarayacak methodlardır. Bu sebeplerle bence başarılı bir işyerinde başarının en temel noktası bireyin ihtiyaçlarını gören ve bireyleri doğru yönlendirmesini bilen,iş hayatı genelinde ve elbette elde edilen kazanımlarını özel hayatında da doğru değerlendirmesini bilen bireylerin varlığıdır.

En süper okul,en iyi notlar,aktif İngilizce ve diğer diller; en makbul cv için sizce de yeterli midir? Bazen bırakalım da hayatta kendimize ait farklılıklarımızın olduğunu, fikirlerin zenginliği ile hayatın renklenebileceğini ve yarış atı değil insan olduğumuzu fark edelim. Bunları bizler hayat gayesinde yapamıyorsak, yapacak birileri elbette vardır. Merhaba, İnsan Kaynakları…

Avukat Egemen ÇINAR

Çınar Hukuk Bürosu / av.egemencinar@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s