Neden Başvuralım Senin İlanına?

2157338

İşe alım sürecinde firmalar, internet üzerinden çeşitli kariyer portallarını kullanarak aradıkları pozisyonu doldurabilmek için ilan yayınlıyorlar. Adaylar da aynı şekilde kariyer portalları üzerinden özgeçmişlerini oluşturarak firmalara başvuru yapıyorlar. Bu sistemi etkin kullanmak, hem firmanın hem de adayların artık kaçınılmaz bir gerçeği.

Aslında adaylar,  firmalarla ilk ilanlar üzerinden tanışıyor ve başvurarak  da iletişime geçmiş oluyor. Firmaların derdi aradığı doğru adayı bulmaksa  adayın derdi de istediği ve kendine uygun bir iş bulmak. Adayların nasıl özgeçmiş oluşturması gerektiği, nasıl ön yazı yazması gerektiğini anlatıp yeri geldiğinde rahatlıkla eleştiriyoruz peki ama firmalar, adaylara sundukları ilanları hazırlarken üzerine düşen görevi yeterince yapabiliyor mu?

Yeterli başvuru alamayan firmaların yaptığı hataları, firmaların yayınladıkları ilanla adaylarda bıraktığı izlenimleri şu şekilde tanımlayabiliriz:

“Senin ne iş yapacağının önemi yok,  benim aradığım nitelikleri karşıla yeter” diyen ilanlar.Yani iş tanımından, pozisyonun organizasyondaki yerinden  hiç bahsetmeyen ilanlar. Söz konusu pozisyon için hangi yetkinlik ve yeterlilikleri beklediğini yazmaktan çekinmeyen firma, konu işin içeriğine/tanımına geldiğinde bilgi vermekten kaçınabiliyor.Bu tarz ilanlara da sıklıkla rastlayabiliyoruz.  Bu durumdan aday ilana bakıp şunları anlayabilir : “Belli bir iş tanımı yok ortaya karışık bir pozisyon”, “Firma iş tanımlarını henüz yazmamış” , “Yeterince açık olmaktan kaçınıyorlar.”

“Adımı söylemem ama  sen başvur” diyen ilanlar. Yani “şirket bilgileri gizli” ilanlar. Çalışanların kurumu seçtikleri bir dönemde, şirket bilgilerini gizliyerek,  istediğiniz düzeyde başvuru alamazsınız. Şirketler,  rakiplerine pozisyon arayışı olduğunu göstermekten çekindiği için veya halihazırda o pozisyonda biri çalıştığı için bilgileri gizli ilan verebiliyorlar. Aday açısından çok güvenilir bir durum mu? Zannetmiyorum. Artık ilan vermenin ayıbı yok, bir ilan vererek rakibinizin gözünden düşmezsiniz 🙂 Mevcut çalışanı ürkütmemek için bilgilerini gizliyorsan da ; gözden çıkarırken üzülmüyorsun da ilan verirken mi çalışanın duyguları gündeme geldi?

“O kadar çok nitelik arıyorum ki  biri bile yoksa seçmem” diyen ilanlar.Kariyer portallarındaki ilan şablonlarında “Aranan/Genel Nitelikler” kısmına bazı firmalar öyle nitelikler yazıyor ki aday “böyle birini bulursanız bravo” demekten kendini alamıyor 🙂 Gerçekten o pozisyonun gereği nitelikler fazla olabilir ama; biraz abartmıyor musunuz? Mesela firmanın kullandığı ERP yazılımında en az 3 yıl tecrübeli olmak diye bir ifade yazıyorsanız başka ERP yazılımı bilen kişiyi almayacak mısınız? Bir ERP yazılımını çözümlemiş biri diğerini öğrenmekte ne kadar zorlanabilir? Şirket içi eğitimleriniz yok mu ; hiç mi öğretemezsiniz? Bazı adaylar, ilanda yazan  pozisyon niteliklerini karşılamadığını düşünüyorsa başvurmayabiliyor. Doğru, çoğu zaman, ilanda yazanların hiç birini karşılayamayan bir sürü başvuru alıyoruz ama unutmamalı ki ; insan kaynaklarının temel görevlerinden biri de yetenek avcılığı.

“Özen göstermenin anlamı yok,  bu bir araç” diyen ilanlar. İlanı yayımlayan firmalar, ilanın görselliğine hiç önem vermeyebiliyor, imla hataları, yazım yanlışlıkları yapabiliyor. İnanın çok amatörce görünüyor. Adaya yansıtılan algı da “bu firma amatör” olabiliyor.

“Benim derdim özgeçmiş bankası  aslında böyle bir pozisyon açıklığı yok” diyen ilanlar. Bazı firmaların ilanları aylarca hatta yıllarca yayında kalabiliyor. Adaylar bir dönem başvurduktan sonra zaman geçip  tekrar unutup başvurduğunda “bu ilana daha önce başvurmuştunuz” ifadesiyle karşılaşabiliyor. Burada, firma, adaya şu mesajı verebiliyor : “Bu firmada sirkülasyon çok”, “Kimseyi beğenmiyorlar galiba”, “Anladım,  amaçları database yaratmak.” Bu firma için kötü bir reklam aynı zamanda  adayların da başvurularını kıymetsizleştiren/değersizleştiren bir yöntem.

“Cinsiyet benim için önemli” diyen ilanlar. Bazı işler vardır (beden işçiliği, operatörlük, teknik bakım-onarım , vb.) gerçekten bu işi erkekler yapar dedirtir ve  zaten bu ilana genelde erkekler başvurur. İlana düşünlen “bay adaylar” ya da “bayan adaylar” notu ne kadar olumlu? Günümüzde kadınlar hemen hemen tüm pozisyonlarda başarılı bir şekilde yer alabiliyorlar. Kadınları görsel anlamda iş dünyasında değerlendirmek ne kadar yanlışsa, kadınları bazı pozisyonlardan dışlamak da o kadar yanlış.

İnsan Kaynaklarının firmaların tanıtım yüzü olduğu gerçeğinin, firmalar tarafından hiç bir zaman atlanmaması lazım. İnsan kaynaklarını maliyet unsuru olarak görüp, kurumsal pazarlamaya, reklamlara,tanıtımlara   para akıtıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Bir ilan bile firmanızı yücelten ya da yeren unsur olabilir.

İşte bir ilan, hem de İnsan Kaynakları Müdürü arıyorlar 🙂 İş tanımına aranan nitelikleri yazmışlardı, gizlilik adına kapattım:

ilanm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s