Anneler Gününüz İki Kere Kutlu Olsun “Çalışan Anneler”

lslsl

 

AB Parlamentosu’nda yer alan  İtalyan milletvekili Licia Ronzulli, bebeğini 44 günlükken parlamentoya getirdiğinde nasıl gurur duyduğumu anlatamam. Bebeğini göstermek için gelmemişti tabi …Bir mesajı, bir mücadelesi var Licia Ronzulli’nin: Çalışan annelerin/kadınların sorunlarını gündemde tutmak, haklarını savunmak ve başarının önünde çocukların engel olamayacağını göstermek. Kızı Vittoria şimdi  4 yaşında  ve parlamentoda büyüyor.

Bizim bu olumlu imge olan fotoğraflara çok ihtiyacımız var. Çünkü çalışan anneler, çocuklarını evde bıraktıkları için kendilerini suçluyor, vicdan azabı çekiyor bazen de toplum tarafından “çocuğun gelişimini eksik bırakıyor” yaftasını yiyebiliyorlar.Diğer yandan da çalışmayı sadece ailesinin ekonomik istikrarını devam ettirebilmek için “zoraki” görebiliyorlar.

Çalışan annelerin içlerinde yatan başarısız anne olma korkusunu yok etmek gerekiyor.”Mucizeleri kadın yaratır” ;  korkmaya gerek yok 🙂 Sherly Sandberg, Sınırlarını Zorla kitabında, kadınların toplum tarafından yönetilen aileleri ile iş hayatları arasında kalma algılarını  açıklıyor ve korkularını yendiklerinde nasıl başarılı olduklarını bakın nasıl anlatıyor:

“Birçok erkek için temel varsayım, başarılı bir profesyonel hayat ile tatmin edici bir özel hayata aynı anda sahip olabilecekleri yönündedir. Birçok kadın için ise bu varsayım, her ikisini bir arada götürmeye çalışmanın en iyi ihtimalle zor, en kötü ihtimalle de imkansız olduğu şeklindedir.Kadınlar hem ailelerine hem de kariyerlerine aynı anda odaklanamayacaklarıyla ilgili gazete manşetleri ve uyarıcı hikayelerle çevrilmiştir. İkisi arasında bir seçim yapmaları gerektiği kendilerine defalarca anlatılır çünkü eğer zorlanırlarsa bezgin ve mutsuz olacaklardır. Bu konuyu “ hayat ile iş arasında denge kurmak” olarak algılamak –sanki bu ikisi birbirinin zıttıymış gibi- işin kaybedilebileceğine baştan karar vermek demektir. Kim işini hayatına tercih eder ki?

İyi haber şu ki kadınlar aynı anda hem aile hem de iş sahibi olmakla kalmıyor, bunu da çok iyi başarıyorlar.

Brandeis Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Profesör Rosalind Chait Barnett, hayat ile iş arasında bir denge kurmakla ilgili yapılan çalışmaları tüm detaylarıyla incelemiş ve birden fazla role soyunan kişilerin daha az kaygı hissettiğini, zihinsel olarak daha rahat olduklarını keşfetmiştir. Çalışan kadınlar ekonomik güvenliğe, daha istikrarlı evliliklere, daha sağlıklı vücuda ve genel olarak tatmin edici bir hayata sahip olmaktadır.”

2012-634891167946214018-621

Çalışan annerin iş gücünde kalmaları yönünde devletin politika üretmesi, kanunları bu yönde düzenlemesi ne kadar önemli ise; şirketlerin de çalışan anneleri motive etmesi , sahip çıkması o kadar önemli.

Çünkü;

çalışan anneler birden fazla sorumluluk aldığı için başarılıdır,

aynı anda pek çok parametreyi yönettiği için organizasyon yeteneği güçlüdür

ve en önemlisi annedir 🙂

Anneler gününüz iki kere kutlu olsun çalışan anneler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s