Şirketin Bana Uygun Olup Olmadığını Mülakatta Nasıl Anlarım?

10245530_10152403175848623_4955696226654827531_nMülakat, basit tanımıyla aday ile şirketin (işe alım uzmanı veya şirket yöneticileri) birbirlerini tanımak için bir araya gelmesi ise; bu sadece şirket taraflı tanıma olmayacak, aday da işvereni tanıma fırsatını elde edecektir. Mülakata girecek adaylar, mülakat öncesinde, mülakat sırasında ve mülakat sonrası neler yapması gerektiğine ve neleri yapmaması gerektiğine dair pek çok kaynağa ulaşabilir, bu bilgilerin de iyi bir uygulayıcısı olabilir. Unutmamalı ki; işe alım süreci karşılıklı sorumlulukların olduğu bir süreç .Bu yüzden; adaylar üzerine düşen sorumlulukları yerine getiriyorsa artık  kendisini sadece “seçilecek kişi” olarak görmeyip bakış açısını biraz da “aynı zamanda seçen kişi” konumuna getirmesinde fayda var. Çünkü; işe alım sürecinde, şirketler, kendileri hakkında pek çok ipucunu adaya veriyor.

Peki şirket hakkında bilgi edinmek adına  işe alım sürecinde neleri sorgulayabilirsiniz?

  • Şirketin verdiği iş ilanı nasıl? Başvurduğunuz ilan yeterince açık mı yani; gerçekten nasıl bir kişi aradıklarını ve işin tanımını şirket yeterince yapabilmiş mi?
  • Telefonda mülakata nasıl davet edildiniz? “Sana emir veriyorum şu gün şu saatte burada ol” mu denildi yoksa kendisini tanıtarak, nazik bir üslupla ayrıntı vererek mi sizinle randevulaştı?
  • Web sitesi şeffaf ve güncel mi ? Şirket hakkında ön bilgi edinmek için mülakat öncesi şirketin web sitesine girdiğinizde şirket politikaları üzerinde düşünülmüş bir şekilde mi yazılmış yoksa kalıp tanımlar mı kullanılmış? Şirket tarihçesi, yönetim kurulu gibi bilgileri açıklıkla anlatmışlar ve yeterince şeffaf mı?
  • Güvenlik görevlisi (her şirkette olmak zorunda değil) sizi nasıl karşıladı? Yüzünü asmakla yetinip “benim işim sadece burada durmak” edasında mı yoksa; güleryüzlü hoşgeldiniz mesajı verir şekilde mi?
  • Danışmadaki çalışan sizi nasıl karşıladı? Şirkete girdiniz ve görüşeceğiniz kişinin ismini görüşme saatini danışmadaki çalışana söylediniz. “Sen de nerden çıktın bu kadar işin arasında” der gibi miydi yoksa “Zaten biliyordum geleceğinizi, buyurun oturun lütfen” mi diyordu?
  • Şirketin ortamı nasıl? Kasvetli , havasız bir ortam mı var yoksa göze hitap eden pozitif bir hava mı var? Çalışanlar suratı asık kafalarını masalarından kaldırmıyorlar mı yoksa rahat bir çalışma tarzları mı var?(Her zaman çalışanlarla karşılaşamayabilir, direk toplantı odasına alınabilirsiniz.)
  • İnsan Kaynakları Uzmanı mülakatı nasıl yürüttü? Önceden özgeçmişinizi incelemiş mi yoksa nasılsa ben seni seçiyorum nasılsa rahatlığında mı? Size saygılı davranıp anlattıklarınızı gerçekten dinliyor mu yoksa kıymet vermez, anlattıklarınızı dinlemez bir tavırda mı? Sizi nasıl karşıladı, güleryüzlü mü kaba mı? Bekletti mi, randevu saatine uydu mu?
  • İnsan Kaynakları Politikalarını anlatabildiler mi?  Konuştuğunuz pozisyonun iş tanımını, eğitim politikalarını, kariyer planlamaları hakkında bilgi verebiliyorlar mı yoksa sorduğunuz halde bu konuları es geçip belirsiz mi konuşuyorlar?
  • İşe alım sürecinde bilgilendirmeyi nasıl yürüttüler? Size mülakat neticesini bildirdiler mi yoksa sizi cevapsız mı bıraktılar? Birinci görüşme ile ikinci görüşme arasındaki süreyi nasıl yönettiler? Teklif sürecinde maaş ve çalışma saatleri söyleyip geçtiler mi yoksa yazılı, tüm şartlar açıklanmış bir teklif mi sundular?
  • İşi aldınız, özlük işlerini yasalara uygun mu yürütüyorlar? Türkiye’de hala çok karşılaştığımız bir durum olduğu için özellikle belirtmek isterim ki teklif aşamasında yeterince açık belirtilmeyen yan haklar, brüt maaş kesintileri tüm aşamalardan sonra adayın sözleşme imzalarken karşısına çıkabiliyor. Hatta ülkemizde hala asgari ücretten bordrolama yapan şirket sayısı azımsanmayacak seviyede…

 

Sizin sadece bir iş görüşmesinde şirket hakkında bilgi alabileceğiniz noktalar aslında o şirketin pazarlama gücünün de yansımasıdır. Kurumsal kültür ve şirket politikaları/vizyonu, A’dan Z’ye tüm süreçlere ve çalışanlara ulaştıysa o şirket ama iyi ama kötü kendince hedeflerine ulaşmış demektir. Size de bu hedeflerin size uyup uymadığını tespit etmek düşebilir.

Yukarıda size olumsuz gelen tüm soruların yanıtlarıyla karşılaştıysanız aslında o şirket hakkındaki bazı sıkıntıları önceden tespit edebilmeniz gerekir. Durum bu, öngördüm ve böyle kabul ettim diyorsanız ona diyecek hiçbir sözüm olamaz  🙂 Ancak bu sinyalleri almanıza rağmen hayal kırıklığı yaşıyorsanız, çalışma hayatının karşılıklı memnuniyet ve anlaşma olduğunu unutmadan iş arama sürecinizi daha sorgulayarak yapınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s