Şirketlerin Oryantasyonla İmtihanı

orientation

 

İşe alım sürecinde adayların girdiği mülakatlar, testler, görüşmeler hep bir heyecan ve stres unsuru. Bu süreçleri olumlu geçip işe başladığında ise kişide yeni heyecanlar yükseliyor ve yeni sorular/stresler doğuyor:

Kimlerle çalışacağım? Acaba nasıl insanlar? Bana iyi davranacaklar mı? Yeni işime çabuk alışacak mıyım? Bana işi öğretirler mi? Acaba ne giysem 🙂

Herkesin, işteki ilk gününü, yıllar geçse de hatırlayacağını düşünüyorum.İlk iş gününde yaşatılanlar ve yaşananlar hafızalardan kolay kolay silinmiyor. Yeni çalışma arkadaşına “niye geldin ki” duygusunu da “hoşgeldin,seninle daha güçlü olacağız” duygusunu da rahatlıkla  yaşatabilirsiniz. Bu yüzden mülakatlarda övülen “iyi” şirket profilinin kişinin iş hayatında da gerçekleşmesi gerekiyor.

Yeni işe başlayacak kişinin stresini minimize etmek ve kısa sürede verimli çalışan profili kazanmak için şirketler, İK sistemlerinden oryantasyon programını (işe alıştırma programını)  iyi işletmeyi hedefliyor.

Genel olarak oryantasyon programı denilince içeriğini ; işletmenin tanıtımı (şirketin vizyonu, misyonu,tarihçesi, hedefleri ve stratejileri), ilgili bölüm/departman hakkında bilgilendirmenin yapılması, çalışma arkadaşlarının ve birim yöneticisiyle tanıştırma, iş tanımı hakkında bilgilendirme, şirket prosedürleri/talimatları, mola süreleri, mola yerleri, şirket mail adresleri , organizasyonel yapı, ortak kullanım alanlarının tanıtımı, performans sistemi hakkında bilgilendirme gibi başlıklar olarak sıralayabiliriz.

Hoşgeldin mailleri, hoşgeldin kitleri, sevgi gösterileri , buddy uygulamaları… Bunların hepsi işe yeni başlayan kişiyi mutlu edecek unsurlar. Ama “çalışanı kazanmak” için  yeterli değil…

Oryantasyon programları, her ne kadar çalışanın işteki ilk aylarını planlasa da aslında bütünlüklü, gerçekçi olması gereken ve ekip olarak uygulanacak bir süreç.

Tüm süreçleri uyguladınız. Programı başarıyla tamamladınız. Öğrencilik dönemi bitti ve şimdi gerçeklerle, uygulamalarla yüzleşme zamanı.  Asıl şimdi şirketlerin oryantasyonla imtihanı başlıyor. İşte imtihanda takılanlar:

  • “Senin fikirlerin bizim için önemli ve sen değerlisin” dediniz ama uyguladığınız oryantasyon programı hakkında geri bildirim ve başarı değerlendirmesi yapmadınız.
  • Şirket değerlerinizi oryantasyon sunumunda saydınız ama uygulayan yok.Mesela ; “Paylaşımcıyız” dediniz kimse işi öğretmek için çaba sarfetmiyor.
  • İş tanımını okuttunuz, anlattınız ama iş tanımı dışında pek çok iş yüklediniz.
  • Şirket prosedürlerimiz budur dediniz,  çalışma arkadaşları “bunu uygulamıyoruz artık,esnettik” dedi.
  • Mola sürelerini söylediniz, çalışma arkadaşları uygulamadı.
  • “Her türlü sorun olduğunla benim yanıma gelebilirsin” dedi tanışırken yöneticisi. O kadar yoğun ya da sinirli ki yanına yaklaşmak mümkün değil.

Ne oldu? Yoksa çalışanı ilk günden kazandınız sonra kayıp mı ettiniz ?

 

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Mert dedi ki:

    Zaten en büyük mesele de mülakat ve oryantasyon da herseyin tozpembe gösterilen kişinin içerideki gerçek ortamı tanıması. Ilk 1-2 ay içerisinde işten ayrılan insanların tek gerekçesinin bu durum olduğunu düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s