İki İnsan Kaynakları Çalışanının Pek De Hoş Olmayan Hikayesi

bedtime1

 

Bundan tam 3 yıl önceydi.

Denizin ortasında yer alan eğlence sektörünün göz bebeği işletme harıl harıl  yaz sezonuna hazırlanıyordu.Yoğun ki ne  yoğun, koyun can derdinde kasap et derdinde bir ortamda , telefonlar susmaz iken , sezonluk çalışanlar işe hazırlanıyor derken, “Eğleniyorsunuz da bana mı eğleniyorsunuz?” diye içinden geçiren işletmenin  İK’cısına , Gayrettepe’nin güzel plazalarından birine konumlanmış, ismi lazım değil bir sigorta şirketinin İK’sından telefon geldi.

“Bir de cep telefonuna mı cevap vereceğim” diye içinden geçirse de nazikçe yanıtladı telefonu İK’cı.

Telefonun ucundaki, siz bize başvurmadınız o yüzden şirketimizi bilmeyebilirsiniz ama biz cv’nizi X portalının database’nden bulduk dedi, şöyle dedi böyle dedi , biz iyiyiz, büyüğüz falan filan dedi… Sonuçta gelin görüşelim İK Uzmanı arıyoruz dedi.

İK’cı hıp hızlı düşündü, yanıt vermesi gerekiyordu. Evet iş yeri yoğun, problemleri hiç bitmez , telefonları susmaz,gelen istekler bitmez ama; sezondayız burayı yarı yolda bırakamam dedi, ben buradaki insanları seviyorum, işimi de seviyorum  vs. dedi, dedi ha dedi. Sonra kendisine, “Amaaan , bir görüşmeden bir şey çıkmaz, sen de hemen işe alındın da sanki karar vermesi kaldı” dedi. Bunların hepsini birkaç saniyede düşündü ve “Tamam, görüşelim” dedi. Görüşme tarihi ve saatini kararlaştırıp telefonu kapattılar.

İşim nasılsa var, eğlencesine gidiyorum zaten görüşmeye , zaten onlar buldu beni, ben başvurmadım diye düşünüp özensizlik yapmadı aday olan İK’cı. Gayet şık ve temiz olarak kararlaştırılan saatten önce görüşme yerine ulaştı, adını verdi ve danışmadaki bayan tarafından toplantı odasında bekletilmeye alındı. Görüşmenin yapılacağı toplantı odası bu olmaz umarım diye düşündü çünkü; cam ekanlarla çevrili bir odaydı, odanın kliması açılmamış ve güneş tam olarak  insanın sırtına sırtına vuruyordu.

15 dakika rötarla, sigorta şirketinin İK Müdürü, toplantı odasına geldi. Demek görüşme bu odadaydı ! “Stres mülakatı mı yapıyorsunuz bir nevi; hem bekletiyorsunuz, hem adayı sıcakta tutsak ediyorsunuz” diye aklından geçirdi aday İK’cı. Neyse gülümseni kaybetme, geldin artık, ne çıkacağı belli olmaz diye motive etmeye çalıştı kendini.

Durun bir dakika, bu hanımefendi aday İK’cının  Cv’sini resmen ilk defa okuyor gibiydi ! “Şimdi bakıyoruuuum,şurada okumuşsunuz, şurada çalışmışsınız …” diye ifadelerle soru sormaya çalışıyordu. “Biz aynı okuldan mezunuz şu dersinize kim giriyordu?” diye bir soru sordu İK Müdürü. Yanıtladı, hatırlıyordu dersin hocasını, aday olan İK cı. “Aaaaa o olamaz, emin misin, ben hatırlamıyorum”  dedi.  “Sizinle aramızda epey bir yaş farkı var, sizin zamanınızda okumadım ben”  diyemedi tabi aday olan İK’cı. Nazikçe sorunun yanıtından emin olduğunu belirtti. Her sormaya çalıştığı sorunun yanıtını alırken “bir dakika, bir dakika, yavaş gidelim” gibi garip bir tepki veriyordu İK Müdürü. Acaba anlama kıtlığı mı var, yoksa ben mi anlatamıyor muyum, oysa en çok anlatım gücüme güvenirim, diye kendinden şüphe etti ve durumu sorguladı aday İK’cı.

Sonra pek soru sormadı İK Müdürü, kendi şirketini anlatmayı tercih etti. Çağrı merkezimiz var, telefonla sigorta satışı yapıyoruz, bu pozisyon da çağrı merkezinin ekibinin başında olacak, onlarla oturacak, işe zamanında geliyorlar mı, işten kaytarıyorlar mı ona bakacak, çağrı merkezi müşteri temsilcilerinin işe alımlarından sorumlu olacak diye kısa bir iş tanımı yaptıktan sonra şirketlerinin iyi bir şirket olduğunu, piyasanın üzerinde maaş verdiklerini, ama çağrı merkezi çalışanlarının çok çabuk iş değiştirdiği, ücretlerindeki 200 TL farkla şirketi bırakabilecekleri  gibi sektör çalışanları hakkında bilgilendirme yaptı 🙂

“Peki işe alım süreciniz nasıl ?” diye bir soru sordu aday İK’cı.

İK Müdürü şöyle yanıtlandırdı: Biz , yanlış işe alım yapmak istemiyoruz. Bu yüzden yurt dışında çok popüler X uygulamasını gerçekleştiriyoruz. Yani telefonla detaylı mülakat yaptıktan sonra adaylara Y testini ve uygulamasını tamamlamalarını, Z sorularını yanıtlamalarını istiyoruz. Bu süreçlerin hepsini uzaktan tamamlamasını istiyoruz. Bitirdiklerinde kontrol ediyor ve beklediğimiz gibiyse grup mülakatına davet ediyoruz. Grup mülakatını da ben yapıyorum ve siz de bana bağlı çalışacaksınız dedi.

Tam “Eeee , peki ben ?”  diyecek gibi oldu aday İK’cı. Demesine kalmadan, yani dedi,  grup mülakatına kadar olan süreci yönetiyor bu poziyon.

“Nasıl buldunuz, kulağınıza nasıl geldi bu pozisyon ?” diye sordu İK Müdürü.

O an içinden neler neler geçirdi ve neler söylemek istedi  İK adayı kim bilir 🙂  İş, hiç yapmak isteyebileceği bir iş değildi. Geçti İK sistemlerini,işe alım sürecinde mülakat bile yapmayacaktı. Tüm günü telefonla görüşerek X,Y,Z uygulamalarını adaylara yaptırmakla geçecekti. Çalıştığı pozisyon sadece   “çağrı merkezi müşteri temsilcisi” olacaktı.

Evet oda sıcaktı. İK Müdürü dekoltesiyle karşısındaydı. Görüşme süresince hiç gülümsememişti. Birlikte çalışacağı insan tüm “söz kesmeleriyle” karşısındaydı. Klimayı da açmamıştı 🙂

“Beni görüşmeye davet ettiğiniz için teşekkür ederim, ancak bahsettiğiniz pozisyonun beni kariyer anlamında ilerleteceğini düşünmüyorum” demekle yetindi. Hiç görüşme esnasında böyle bir cümle kullanmak zorunda kalmadığını anımsadı aday İK’cı.

Çalışanlarının 200 TL ye şirketini sattıklarını düşünen  İK Müdürü’ne, “Ben seninle hayatta çalışmam, sen nasıl bir mülakat yürüttün böyle hem de bir İK cıyla, birlikte çalışmak üzere çağırdığın biriyle !” diyemeden, kendisine hiç bir zaman böyle bir İK’cı olmayacağının sözünü vererek Gayrettepe’nin trafiğinden denizin serinliğine doğru yol aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s