Çalışanın Körleşmesi

1545968_685108971511925_1892069866_n

Elias Canetti’nin büyük eseri  Körleşme’nin, yazıldığı dönem ve dönemin siyasi koşulları göz önünde bulundurulduğunda böyle bir yazının esin kaynağı olacağı benim de aklıma gelmezdi.

Körleşme kitabı, filolog Prof. Kien’ in yaşadıklarını anlatırken aslında insan düşüncesinin kendisini nasıl hapsettiğini de anlatıyor : Bakıp da görememeyi, işitip de duyamamayı, iletişimsizliğin nelere yol açtığını, her şeyi okuyarak anlayıp bilebileceğini düşünen aydın zihniyetinin dış dünyadan nasıl bihaber olduğunu ve yabancılaştığını, aydınların düştükleri budalalık , bencillik ve kibir hastalıklarını anlatıyor. Körleşme kitabı pek çok boyutta incelenebilir ancak; bu yazıda etkisi ağır olan noktalar bunlar.

“Körleşme”yi bu yazıda; kendini tanıyamama, dış dünyaya kendini kapatma, etrafında olup bitenlerden kendini soyutlama ve fazla kibir olarak kullanacağımı belirtmek isterim.

(Kitabı okumanızı ayrıca tavsiye ederim. Fikir edinmek için buraya tıklayın  )

Peki çalışan için körleşme nasıl olur ve hangi evrelerde nükseder?

Yolun Başında Körleşme : Kendi yetkinlik ve yeterlilikleri hakkında hiç düşünmeden, neyi yapmaları durumunda mutlu olacaklarını bilmeden, yani aslında kendini tanımadan, kendine yabancı bir şekilde çalışma hayatına atanan, eğitimini yeni tamamlamış genç profesyoneller. Kariyer, önce kendini tanımakla, analiz etmekle başlar ve bu yüzden buradaki körleşme, kendini görememeyle alakalı. Çalışma hayatına başladığı işten neden mutsuz olduğunu bilememe durumuna da bu evrede yakalanabiliniyor.

Uzman Seviyesinde Körleşme : Alanında uzman olan kişiler, kuşkusuz dikenli yollardan süzülüp çalışarak başarı elde ettiler. Bu noktada yani  “evet ben artık doğru yerdeyim, her şeyi biliyorum” denildiği noktasında yeni bir körleşme yaşanabiliyor. Kendini geliştirmeme, bilginin doğurduğu kibir ve kibirin doğurduğu yalnızlaşmaya bu evrede yakalanabiliniyor.

Yönetici Seviyesinde Körleşme: Yönetici seviyesindeki çalışan dış dünyaya kendisini kapatıp operasyonel günlük işlerde boğulması durumunda, “nasılsa karar verebiliyorum ve işimi biliyorum” deyip günlük ekonomi ve siyasi olaylara kulaklara tıkaması durumunda, ekibi ile iletişiminin zayıf olması durumunda, çalışma arkadaşlarını küçük görmesi durumunda ciddi bir körleşme yaşayabiliyor. Bu evrede; aslında çok biliyor görünüp bilmeyebiliyor, doğru karar bu deyip yanlış karar verebiliyor , bu ekip çok zayıf kanısına kolayca varıp yetenekleri kaybedebiliyor.

Kariyer yolculuğu esnasında zaman zaman körleşme yaşamamak için; kendimizi değerlendirmeyi, yaratıcı olmayı, sürekli öğrenmeyi, iletişime açık olmayı ve dünyada olup bitenlerden kopmadan yaşamayı bırakmamamız gerekir. Bir de  mütevazı olup insanları küçük görmemeyi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s