Orada Dur Bakalım Genç, Burada Diktatörlük Var !

kral ciplak

Gençsin.

Gözlerin beni sorgulayacak, yaptıklarımı eleştirecek gibi bakıyor.

Sana fayda sağlarım ama; sen de benim kariyer yolumu açarsan, beni mutlu edersen der gibi bakıyorsun.

Ne oldu, gülümsedin. Peh ! Bir de insanları anlayamayacağımı düşünürler… Etrafımda bir dediğimi iki etmeyen insanlar var benim. Sen de onlardan olabilir misin ?

Dur dur, tedirgin olma. Ben pek senin gibilerle konuşmam. Yanlış anlama; yolun başındasın ondan, benim çok zamanım yoktur senin gibi gençlerle ilgilenmeye, sizi anlamaya çalışmaya.

Geldin buraya kadar, yapmadığımı yapayım bir kere de, konuşalım biraz. Sana sorular sorayım, bu kapının ardını anlatayım. Hem bak uzlaşırsak, alırım seni bu kapıdan içeriye.

Karar verilirken fikrin sorulsun mu istiyorsun? Kararları bizde yönetim verir. Sonra size verilmiş kararları, bilmeniz gerektiği kadarıyla, duyururuz. Yönetim dediysem de, onlar fikirlerini söylerler (genelde benim hoşuma giden fikirleri ) ben de karara bağlarım. Zaten aynı düşünmediklerimle çalışmam pek doğru olmaz; bak buna hak vermelisin !

İnisiyatif mi istiyorsun?  Bizde işler teyidsiz/onaysız yürümez. Yeni fikirler getirebilirsin ancak onaylanmak zorunda. Önce bir yöneticine uğra, olmadı beni de cc’ ye tut yöneticine bir mail at. Öyle tek başına karar verip, onaylayıp istediğini gerçekleştiremezsin.

Kurallar, prosedürler, talimatlar esner mi diyorsun? Esneyemez, her şey kuralına göre olmalı ki çalışanlara düşünme ve hareket alanı kalmamalı. Neme lazım yanlış yaparlar. Ben düşünmüş taşınmışım, her şeyi usulüne uygun hazırlamışım, gelip birinin “bunu bu iş için değiştirirsek”, “böyle yaparsak verimlilik artar”, “müşteriye özel uygulama” demesine katlanamam. Hele de disiplin kuralları… Çalışma saatleri bile esner diyorlar ya, ben en çok ona gülüyorum. Olur mu hiç öyle, ben nasıl kontrol edeceğim kimin işten kaytardığını, kimin iş yaptığını ?

Hedefleri, stratejileri bilmek mi istiyorsun? Strateji dediğini yönetimler belirler. Ülke siyasetinden, ekonomisinden anlamayan çalışanlara bir de strateji mi soracağım. Şirket hedefleri dediğin kapalı kapılar ardında oluşur, herkes de payına düşeni yapar. Şeffaflık iyi değildir. Hayır, yani sen tüm bilgileri açıklarsın çalışan dediğin anlamaz sonra yanlış yorumlar, uğraş dur.

Adil bir ortam mı istiyorsun? Her iş kutsaldır mı diyorsun? Yani adil olacağım derken kar eden, bana para getiren proseslerle  işin operasyonel tarafını yürüten prosesleri  bir mi tutayım? Ayrıca her çalışana aynı muameleyi yapmak ne kadar doğru olabilir ki? Dışarıda bir sürü işsiz insan var ve kimse vazgeçilmez değildir. Ben benim fikirlerimi destekleyen ve savunanla yürümek isterim.

Kariyer bu, yatay da gelişebilir mi diyorsun ? Yeteneklerimi keşfet mi diyorsun? Organizasyonel yapı dediğin hiyerarşiye göre dikey olur.  Kariyer dediğin de dikey gelişir. Çalıştığın proseste süreçlerini hakkıyla, sadakat içerisinde yaparsan ilerde yöneticinin yerine tabi ki geçebilirsin.

Takdir edilmek mi istiyorsun? Bunu anlamıyorum işte. Zaten çalıştığın için karşılığında sana ücret ödüyorum. Ayrıca biliyorsun ki çalışan ücretleri bir işverenin en büyük maliyeti. Görev tanımında yazanları yapıyorsun zaten. Bu yaptıkların için neden takdir edeyim ki seni , işin zaten bu değil mi?

Girişimciliğin desteklensin mi istiyorsun? Burada girişimci var zaten : Ben. Amerika’ yı tekrar keşfetmeye gerek var mı? Emin ol, yılların tecrübesi, senin düşündüklerini çoktan düşünmüştür.

Göz bebeklerin büyüdü. Anlattıklarım hoşuna gitmedi belli ki..

Yoksa sen kral çıplak hikayesinde avazı çıktığı kadar “Kral Çıplak ! ” diye bağıran çocuk musun?

Yoksa sen Charlie Chaplin’ in “Büyük Diktatör” konuşmasından mı feyiz alıyorsun?

Yok, yok , istemem.

Benim krallığımda bu karakterlere yer yok.

Yargılayarak bakma bana öyle;  ülken böyle yönetiliyor, ben bu şirketi yönetmişim çok mu?

Yoksa… Dur tahmin edeyim : Sen zaten ona da karşısın !

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s