Subjektif Yönetim Neyi Yapamaz ?

its-all-subjective-john-crowther

 

(Subjektif=Öznel=Kişisel=Göreceli=Değişken=İzafi=Yoruma Bağlı)

Şirketlerin yönetsel anlamda subjektif olması, yöneticilerini karar verme süreçlerinde ve çalışma yöntemlerinde subjektifliğe itmeleri eninde sonunda onları çıkmaz bir yola sokacaktır.

Subjektif yönetim nasıl olur, neyi yapar, neyi yapamaz, neden çıkmaz yola girer? Bunların cevaplarını bulmaya çalışalım:

Veri olmadan değerlendirme yapar mı?

Yapar. İşin aslında en temel noktalarından birini, verimliliğin temelini oluşturan veriyi elde etmeyi ve onu amacına uygun kullanmayı/yorumlamayı atlarsanız subjektif bakış açısına teslim oluyorsunuz. Basit verileri bile elde etmek için sıkça toplantı yapma ihtiyacı hissedersiniz. “Söylemlere” göre karar verirsiniz. Bir satış ekibinin haftalık toplantısını düşünün. Toplantı esnasında ekipteki satışçıların sadece “Bu hafta müşteriler bizi iyi karşıladı”, “Epeyce teklif gönderdik” , “Müşteri sizinle çalışmayı düşünüyorum, dedi” diye yorumlamalarda bulunduğunu düşünün… Bu yorumlardan nasıl bir sonuç çıkarmalı? Gayret var, işlerini yapıyorlar, müşteriler de bize iyi davranıyor sonucu, bir sonuç mu? Hiç bir veri olmadan bu ekibin başarısını ölçümlenemeyecek ve yol haritası çizilemeyecektir.

Strateji üretebilir mi ?

Veriye değer kazandırmayan bu bakış açısı, eylem planı hazırlayamaz. Tanı ve teşhis koymadan, kıyaslama yapmadan, hedefleri tanımlayamadan, olaylara bütün içerisinde ve bilimsel bakamadan strateji üretilemez.Subjektif bakış açısı için ancak kısa vadede çözümler vardır ve deyim yerindeyse o, ancak  “günü kurtarıyordur”.

Riski yönetebilir mi?

Risk yönetimi ; belirsizlikleri ve belirsizliğin yaratacağı olumsuz etkileri daha kabul edilebilir düzeye indirgemeyi hedefleyen bir disiplindir. Risk yönetiminin temel gayesi, karar süreçlerindeki riskleri ölçülebilir hale getirip subjektifliği azaltmaktır. Subjektif bakış açısı, risk durumunda sadece şirketin kurumsal hafızasından yola çıkarak “zamanında böyle olmuştu” deyip karar verebilir, aslında riski yönetemez.

İş süreçleri onun için önemli mi?

İş süreçlerini tek tek incelemek çok ayrıntı gibi gelse de bütün içerisinde bakabilme, muhakeme ve analiz yeterliliklerini geliştirir. İş süreçlerini bilmeden tam anlamıyla iyileştirme önerisi getiremez, problemin kaynağını tespit edemezsiniz. Subjektif bakış açısı, sürece inmeyeceğinden hata durumunda sorunu insanda arayacak ve hiç düşünmeden faturayı insana kesecektir. Hatanın kaynağını da kendince bulduğu için iş süreçleri onun için önemli olmayacaktır.

“Toplam kalite yönetimi mi , o da ne ?”, der mi ?

Tüm şirketler müşterisinin kendisinden memnun olmasını ve vazgeçmemesini ister. İnsanı, süreci, müşteriyi ve sürekli gelişimi temel unsurları olarak kabul eden TKY, aslında bir bakış açısıdır. Kaybedilen müşterinin kendilerinden vazgeçme sebebini ya da memnuniyetsiz müşterinin memnun olmama sebebini, subjektif bakış açısı tam olarak tespit edemez. Bu da daha fazla müşteri kaybetme riskinin olması anlamına gelir. Subjektif yönetim, TKY den haberdar olmayacak, ama müşteri hep kendinin olsun isteyecektir.

Doğru performans değerlendirebilir mi?

Performans değerlendirme sistemleri aslında kurum için de çalışan için de hedefe doğru yolculuktur. Hedef belirleme, bu yüzden; ölçülebilir, yüz yüze tartışılarak, şeffaf, anlaşılabilir, aynı zamanda çalışanı kariyer ve mesleki bilgi düzeyini geliştirecek nitelikte yapılmalı. Hala çok kullanılan subjektif değerlendirme formları ile çalışanın performansını değerlendirmek,performans değerlendirmenin en kritik alanını bu değerlendirmenin sonucuna teslim etmek, subjektif bakış açısı için en kolayıdır. “Çalışma arkadaşlarıyla uyumu” kriterine 1 ile 10 arasında 6 veren bir yönetici, çalışana, neden 8 değil de 6 verdiğini ne kadar somutlaştırarak anlatabilir? Çalışanın “beni sevmediği için düşük puan veriyor” yorumunu nasıl çürütebilir? Performans değerlendirme sistemini salt subjektif yapmak doğru olmayacağı gibi, bu değerlendirmenin çıktısı eğitim tanımlamaya ve kariyer planlamaya da doğru faydayı sağlamayacaktır.

Ekibine koçluk yapabilir mi?

Yapar gibi durur. Ekibinin yetkinlik ve yeterliliklerini tanımlayamayıp, onları hangi noktadan nereye taşıyacağının yol haritasını çizemezse, ekibinin kariyer beklentilerini onlarla birlikte somutlaştıramazsa, geribildirim yöntemini kullanmıyorsa, sadece kendi hisleri ve bakış açısıyla “birilerine” kariyer yolu açmayı planlıyorsa bunun adı yine subjektiflik olacaktır, koçluk değil.

Motivasyonu ve mutluluğu sağlayabilir mi?

Subjektif olan her şey, yönetici ne kadar kendine göre adil ve vicdanlı olsa da hep tartışmaya/yoruma açıktır ve dedikoduyu ateşler.  “Kime göre, neye göre bu kararı aldı ki?” ,  “Zaten bu çocuk onun adamı” , “Ben bu raporu yine geçen haftaki gibi yapayım, bakarken gülümsemişti, demek ki beğendi.”, “Bundan sonra her şey senin için daha iyi olacak dedi, demek ki terfi edeceğim.”… Bunlar çıkarım yapmak zorunda bırakılan çalışanların söylemleri… Sürekli bilgilendirme yapmayan, kendi tepkilerini kontrol edemeyen, açıklanabilir & hesap verebilir davranışlar ve kararlar sergileyemeyen bir bakış açısı, ekibinin mutluluğunu da motivasyonunu da sağlayamaz.

Sürdürülebilir, rekabetçi , riskleri ön görebilen, insana değer veren ve insan kaynağıyla geleceği inşa etmek isteyen, çeşitliliği yönetebilen ve gelecekte var olmak isteyen bir şirket yönetiminin, artık subjektif duruşlarından vazgeçip, uygulaması da yüzleşmesi de zor olan objektif bakış açısına acilen geçmesi gerekmektedir.

Sıra dışı bakış açımız, özgünlüğümüz, inisiyatif kullanma yeteneğimiz, duygularımız hep olsun… Bu yeterlilikler hem bize hem de yaptığımız işe değer katan yeterlilikler olacaktır. Kendimizi salt bilimsel verilerle tanımlayıp kalıplara sokalım tabi ki demiyorum..Başkalarını kenara koyalım, kendimize; neyi, ne için, neye dayanarak yaptığımızı açıklayabiliyor olmamız, en azından kendi içimizi rahatlatacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s