Kendine Bir Kurbağa Hikayesi Seç

article-0-1AF34167000005DC-136_634x418

 

“Siz de ben de doğmadan çok zaman önce, daha hiç kimse kablosuz bağlantı, hızlı modem, internette izlenebilen video, DVD, VCR nedir bilmezken, televizyon, sinema, radyo hatta kitap bile ortada yokken hikayeler vardı. İnsanları eğiten, eğlendiren, motive eden ve ilham kaynağı olan hikayeler…”

Stuart Avery Gold

Hikayeler, ister yaşanmışlıklardan , ister  hayal gücünden çıksın pek çoğumuz için gerçekten de ilham kaynağı olmuştur.

Stuart Avery Gold’un hikayesindeki Ping de bir ilham kaynağı. Ping, yaşadığı gölde zıplama rekoru kıran, uzun mesafeye zıplamaktan büyük keyif alan ve etrafındaki herkesin zıplayışını hayranlıkla izlediği bir kurbağa. Ping, daha yükseğe zıplamanın hayallerini kurarken gölün suyu iyice çekiliyor, hayalleri ile yaşadığı yer derin çelişkiye giriyor. Ping’in inandığı ve güvendiği yeteneğini geliştirebilmesi için suya ihtiyacı olduğundan; hayalleri, ona (korku duymasına rağmen) yaşadığı yeri terk etme kararını aldırıyor. Ping’in çıktığı yolculukta, karşılaştığı bilge baykuş, yol göstericiliği ile hayallerinin gerçekleşmesine yardımcı oluyor.

Ping’in hikayesi zaten yazılı * . Hikaye, ilham kaynağı ise; Ping’in yolculuğundaki aşamalar işte bu noktada önem kazanıyor : Yeteneğini keşfetme, olduğundan daha iyi olma isteği, değişme cesareti gösterebilme, risk alma ve riski doğru tanımlama, engelleri tanıma ve onlarla başedebilme, kendi kalbinin sesini duyabilme , beceriyi geliştirebilme ve başarma. Ping’in yolculuğundaki aşamalar, kendi geleceğini inşa etmek isteyenler için çok tanıdık 🙂 Baykuş’un bazı bilge sözleri bize, kariyer yolculuğumuzda, tıpkı Ping’ e olduğu gibi, ilham versin :

  • Değişiklik korkusu, risk alma korkusu, alay edilme korkusu veya bazı insanların senin hedefleri, hayallerini onaylamayacağı korkusu, işte bunlar amaç edinmenin ve dönüşümün düşmanıdır. Ancak düşmanın da düşmanı vardır ve korkunun düşmanı cesarettir. Cesaret korkunun var olmayışı değil, korkuya rağmen bir şeyler yapabilmektir.
  • Pek çok kişi, harekete geçmek için doğru yeri ve doğru zamanı bekler.Aslında beklemek, yapmayı arzuladığın şeyleri senden uzaklaştırır. Bir şey olabilmek için önce yapman lazım.
  • Hedeflediğin hayatı yaşamak, kim olduğuna ve ne yaptığına bağlıdır. Netleşmiş amaçlar, açık bir yürek ve hayat dolu bir zihin bize kaderimizi yönlendirme gücü verir. Hedeflediğin hayatı yaşamak onu şansa bırakmadan kendi iradenle yaşamaktır.
  • Israr, kuvvetli irade ile zayıf irade arasındaki farktır.
  • Gerçek hayat yolculuğu, kalbin gerekten ait olduğu yeri bulmak için yaptığı yolculuktur.Bunu eninde sonunda anlayacaksın.
  • Su nasıl her şeyi beslerse başarısızlık da kuvvetlendirir. Başarısızlık olgunlaşmayı sağlayan gerçeği ve bilgeliği, bilgiyi ve kavrama yeteneğini açığa çıkararak bizi geliştirir. Başarısızlığı sadece bir eğitim olarak düşünün. Ne bir eksik ne bir fazla.
  • Yeteneklerine ve becerilerine olan inancın ne kadar güçlü olursa olsun, ileriye dönük bir görüşün yoksa hiçbir amacın olmadan dolanır durursun bu dünyada.
  • Yetenek kapıları açabilir ama seni içeri sokacak şey beceridir. Hem yeteneğini hem de becerilerini geliştirmelisin, yoksa kendi hayatının patronu olamazsın.

Kurbağa hikayesi deyince aklıma gelen bir kurbağa hikayesi daha var : Suyu Isınan Kurbağanın Hikayesi.

Suyu Isınan Kurbağanın Hikayesindeki kurbağa gibi başkalarına ve onların hazırladığı geleceğe maruz kalmayalım. Gelin, biz  Baykuş’un sözünü dinleyelim :

Ne öğrendiğin değil, öğrendiklerinle ne yapacağın seni farklı kılacaktır.Başkalarına yardım ederek kaderini tamamlarsın.

Hedeflenen hayatı yaşayanlar hikayelerini anlatmazlar, çünkü onlar hikayenin kendisidir.Olmak için yapman lazım. Haydi git ve dünyayı titret.

 

* Ping, Stuart Avery Gold, Remzi Kitabevi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s