İşi Bilerek İşe Alım Yapmak

282885_10151406205243623_1755408981_n

Önünüze sizden doldurmanızı beklenen bir pozisyon gelir. İş tanımı yazılıdır, yetkinlikleri tanımlıdır, aranan özellikler her pozisyon için oluşturulmuştur. Alırsın bunları önüne sonra bir de istersen soru sorarsın pozisyon talep eden departman yöneticisine : Ne istiyorsun, Ne iş yapacak bu kişi  tam olarak?

Veya bunların hiç biri yazılı değildir. Departman yöneticisi birkaç cümlelik mail atar , konu şu olur :  “…. pozisyon ihtiyacı hakkında” .Telefon açarsın ya da maile yanıt verirsin,sorarsın : Tam olarak ne istiyorsun, ne iş yapacak ,nasıl biri olmalı ?

O da birkaç cümleyle tanımlamaya çalışır. Verirsin ilanını, önce uzun liste, sonra kısa liste,mülakat… Yazılanlarla ya da söylenenlerle nasıl birini seçmek istediğini kafanda şekillendirirsin.

Basit gibi.

Faydalı mı ?

Tartışılır.

“İnsan Kaynakları şirketin tüm dinamiklerini bilmek zorunda. Vizyonunu, politikalarını, departmanların/çalışanların ihtiyaçlarını, şirket değerlerini…” Hep söylediğimiz, kabul ettiğimiz ama uygularken maalesef yaraladığımız bir konu.

Evet ,şirket dinamikleri bilen İK’nın yürüteceği işe alım süreci fark yaratır çünkü; o artık  karanlıkta değildir. İşin zorluklarını, günlük operasyonel sürecini/ iş sürecini, çalışanın o işi yaparken zorlandığı noktaları, departmanın yapısını/ortamını bilerek işe alım yapıyordur, pozisyon hakkında yeterince aydınlanmıştır ve  ne aradığını biliyordur.

Şöyle bir savunma getirebilir insan kaynakları çalışanı : Şirketimde bir sürü departman, bir sürü pozisyon var. Hangi birini inceleyeceğim, hangi birini öğreneceğim, buna zamanım yok.

Tüm iş süreçlerini A’dan Z’ye oku, öğren, gözlemle, didik didik et  demiyorum.

Diyorum ki :

 • Tüm İK sistemleri önüne hazır gelse de yetinme bir de sen keşfet.
 • Kapalı kapılardan çık, kendine şirket içi rotasyon uygula.
 • Çalışanlarla iç içe ol , günlük iş başarılarını/sıkıntıları dinle.
 • Departmanların havasını kokla.
 • Departmanların kullandığı sistemler,ERP modülleri hakkında genel bilgin olsun.
 • “Şu işi nasıl yapıyorsunuz” diye doğru üslupla çalışanlara soru sor, merak etme anlatıyorlar 🙂

Dikkat ettiniz mi : İK yöneticilerinin, röportajlarında/ terfi öykülerinde önceden başarılı satış yöneticisi, finans yönetici olduğunu kişilik özellikleri/yetenekleri uygun olduğu için İK departmanlarına kaydırıldığını ve bu işi çok sevdiğini okuyoruz.

İşi bilmek , işin mutfağını/teknik konularını bilmek tüm İK süreçlerinde olduğu gibi işe alımda da fark yaratır. O pozisyonu içselleştirip yazılı tanımlamalar dışında bakış açısı geliştirmek, bu bakış açısının da şirket değerleri ve kültürüyle örtüştürmek yanlış işe alım riskini düşürür, İK’ya güven duyulmasını sağlar ve stratejik konumunu sağlamlaştırır.

4 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. alicevatunsal dedi ki:

  Sana verilen ile yetinme. Daha fazlasını iste. Bu en yerinde olan tabir bence. Farkedilemeyen eksiklikleri bul ve gider. Eline sağlık. Güzel yazı.

  1. Yetiş İK dedi ki:

   Çok teşekkür ederim. Eğer İK olarak üst yönetimin&şirketlerin ‘stratejik partneri’ olacaksak dediğin gibi “bize verilenle yetinmememiz” gerekiyor.

 2. Ben de buna inanırım. İşin içine girmeden çözüm bulmaya kalkınca hiç de gerçekçi adımlar atmıyorsun. Ama maalesef sana verilenle yetinmediğinde yöneticinden “çok detaycısın,bu kadarını bilmene ne gerek var” cümlesini duymaman şans oluyor.

  1. Yetiş İK dedi ki:

   Detaycı diye tanımlanma riski var, haklısın Zuhal. Çoğu zaman da, sana “her şeyi biliyormuşsun gibi” davranıp,verdiği kısa bilgilendirmeyle en doğru adayı bulman bekleniyor. Bize de şansımızı zorlamak düşüyor 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s