Dijitalleşen Dünyada İşveren Markası #dijitalik

dhr-program-2014-tr

Dijitalleşen dünya; şirketlerin iş akışlarını, iş yapış şekillerini hatta organizasyon şemalarının değiştirirken, kurumsal /organizasyonel değişiklikleri yönetmek, çalışanların bakış açısını dönüştürmek, çalışanların teknik bilgi ve becerilerini geliştirmek de İnsan Kaynaklarına düşüyor.

İK’ya bu süreçte yeni bakış açısı kazandırma amacıyla organize edilen Dijital İnsan Kaynakları’nın bu seneki konusu İşveren Markası idi.

Konuların birbirini bütünlemesi ve mantıklarının birbirini desteklemesi bence organizasyonun çok doğru bir vizyonla kurgulandığının göstergesi. Bu yüzden Fatoş Karahasan’ı hem tebrik ediyorum hem de kendisine İK’ya bütünlüklü bakış açısı kazandırmayı önemsediği için teşekkürlerimi sunuyorum.

“Düşünüyorum öyleyse varım.” diyen Descartes, bu sözüyle iş dünyasına fayda sağlarken aslında önemli bir konuyu görmezden geliyor : Beynimizin mekanik bir varlık olmadığını ve duygularımızla karar verebileceğimizi. “Biz bir aileyiz” diyen bir kurumun çalışanının beyni , karşısında kötü yönetici gördüğünde ona karşı bütün duygularını kapatıyor çünkü çalışan, kuruma bakış açısını da kararlarını da duygularıyla şekillendiriyor.Fatoş Karahasan’ın konuşmasından…

Evet, sloganlarla değil “duygularla yönetmenin” önemi bence de büyük. Konferansın ilk konuşmasının “Duygularla Yönetmek : Sevgi, Saygı, Sadakat”  içeriğinde olması, İşveren Markası temasının temelini oluşturdu ve diğer konuşmacılar da bu temel mantık üzerinden konuyu bütünledi ve destekledi.

Duygu demişken; duyguların, marka üzerindeki etkisinin önemi de “İşveren Markası Duygusuzlaşıyor Mu?” panelinde ortaya çıktı.

Marka duygusuzlaştıkça çalışan bağlılığı azalıyor.

Marka, içten dışa büyür bu yüzden bir markanın en önemli hedefi çalışandır, sadece tüketiciye yönelik marka yaratırsanız markanın duygusuz olma durumunun en büyük risklerden biri olduğunun altını çizdi Haluk Sicimoğlu. Bu söylemi destekleyen bakış açısını da Türker Baş ifade etti: Duyguları ortadan kaldırdığında ortaya çıkan boşluğu, istersen tüm İK uygulamalarını gerçekleştir yine de dolduramazsın.

Bu yüzden tıpkı tango gibi ; dokunun, hissettirin, iz bırakın.

Çalışanlar artık  “Bu kurumda benim için ne var?” , “İşim yaşanmaya, işim çalışmaya değer mi ?” diye soruyor, yani çalışan temel varlık sebebini sorguluyor diyor Nilsen Altıntaş. Kurumun misyon, vizyon ve hedefleri çalışanlarınkiyle örtüştüğünde ve çalışanın yaptığı iş kendince heyecan ve anlam yüklüyse performans ve kuruma bağlılık doğru bir dengede konumlanıyor. Nilsen Altıntaş, işe alım uzmanlarının yaptıkları işi “Biz TEB’in geleceğini oluşturuyoruz” şeklinde tanımladıkları söyleyerek konuya güzel de bir örnek vermiş oldu.

İK süreçlerini pazarlama stratejisi üretir gibi planlayın.

Peki işveren markası nasıl planlanır ? Yol haritasını Seda Kayrak Kızıltan veriyor : Markanızı doğru anladığınızdan emin olun, sizi markalaştıracak tekil özelliklerinizi belirleyin, farklılaşın, bir araya getirin, hikayenizi oluşturun, dijitali yönetin, doğru kitleye doğru mesaj ulaştırın ve duruşunuzu belirleyin. ( Seda Kayrak Kızıltan’ın sunum görsellerinin çok başarılı olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim 🙂 )

Başarılı bir örnek : Çalışanların içselleştirdiği net misyonun & vizyonun sahibi Google

Biz dünyayı değiştirmek için çalışıyoruz ve sıradan bir şirket olmayacağız diyen Google’ın bu bakış açısı çalışanlar tarafından da içselleştirilmiş durumda. Çünkü işe alımlarında insanların tecrübelerinden ziyade kendileriyle aynı tutkuyu yaşayan yetenekleri alıyorlar. Özgür Kirazcı, işe alımda adaylarda değerlendirdikleri özellikleri; liderlik yeteneği, teknolojiye bakış açısı,anlama ve algılama yeteneği olarak açıkladı.

İnovasyon kültürünü oluştururken de Google, tepeden aşağıya kadar açık iletişimi ve özgür düşünceyi savunuyor.

b

Ve konuşmalardan aldığım, bizlere mesaj veren notlar :

Çalışanı marka elçisi haline getirmek lazım. Özlem Özen

Çalışanın işini yapmasının yeterli olacağı bir dünyaya giderken “Çalışanları değil üretenleri işe almalıyız”. Muhiddin Aslanbay

Sosyal medyada; yapmacıklıktan uzak duran, basit-esnek onay yapısı olan, hızlı ve soğukkanlı hareket eden başarılı olur. Ergin Binyıldız

Çalışanlara güvenirseniz şirket için doğru şeyi yapma motivasyonları yükselir. Her şirket çalışmak için mükemmel bir yer olabilir. Bir işveren, sürdürebilir yapan şey çalışanların içerisindeki tutkudur.Frank Hauser

Y Kuşağı olarak esneklik,çok yönlülük ve açık görüşlülük istiyoruz. Halil Utku Ünlü

PR ve gerçek kurumsal sosyal sorumluluğu iyi ayırmak gerekiyor.Çalışanın dahil edilmediği sosyal sorumluluk projesi PR olarak kalıyor. Özlem Yüzak

İnsan kaynaklarının dijital dünyaya hakim olması ve dijital dünyayı takip etmesi gerekiyor çünkü dijitalleşme sürecine adaptasyonu İK yönetiyor. Tuba Köseoğlu Okçu

Yeteneğin bize geldiği değil, bizim yeteneğe koştuğumuz bir dönemde; pasif adayların ilgili kalmasını sağlamak ve onları etkilemek için LinkedIn’de işveren markasını yönetmek önem taşıyor. Serden Eren

Tutku, duygular, değerler, misyonlar, vizyonlar, oyunlaştırma, bağlılık konuşuldu ve aslında hepsi bir kapıya çıktı : Çalışan bir markanın değerlerini, misyonunu ve vizyonunu içselleştiremiyorsa, markayla duygu birliği yoksa, güven duygusunu hissetmiyorsa “marka” tek başına başarılı olamıyor.Siz siz olun merkezinize çalışanlarınızı konumlandırın.Satış, itibar, başarı, yüksek performans peşinden zaten gelecektir.

a

Bu başarılı organizasyonda emeği geçen herkesi (öncelikli olarak Fatoş Karahasan‘ı ve Müge Ateş‘i ) tebrik ediyorum. Güleryüzleri, misafirperverlikleri ve Salt Galata seçimleri için ayrıca teşekkür ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s