Ters Köşe : “X, Y, Z kuşağı diye ayır, sonra da istediğini sat!”

Kuşakların özellikleri, kuşak çatışmaları bulunduğumuz her ortamda önümüze sürülüyor. İnsan  davranışlarının pek çoğunu “kuşağa” bağladığımız gibi bazen de bu konudan konuşmak hoşumuza gidiyor.

Kuşaklar hakkında çok şey yazıldı, çok şey söylenildi. Anlamlar yükledik bu konuya; tartıştık, tartışmaktan sıkıldık sonra dayanamayıp tekrar tartıştık…Kimi, istifa eden bir çalışan gördüğünde “Y kuşağı zaten, bunlar iş beğenmiyor” deyip sıyrılıverdi sorumluluklarından, kimi de o kuşağa ait olduğu için gurur duydu. Her konuşmanın başı kuşak çıkarımlarıyla başladı, zorlarsak ders kitaplarının giriş bölümüne bile konu olur dedik.

Peki, biri size  “Evet, doğru, her kuşak bulunduğu çağın niteliklerini taşır ama bu sınıflama bilimsel değildir. Bu tanım sizin, benim nasıl tüketeceğimi tanımlamak için var.” dese bu kadar içselleştirdiğimiz, mesele haline getirdiğimiz konuya yapılan yoruma tepkiniz ne olurdu 🙂

Psikiyatrist Agah Aydın’ı dinleyelim mi?

Bakın ne diyor : “ …Yalnızca potansiyel tüketicileri dikkate alan bu sınıflamayı yapanlar, örneğin bugün Afganistan’da, Afrika’da, Irak’da, Çin’de hatta Anadolu’da karın tokluğuna çalışan milyonlarca gencin “Z” ya da “Ben Kuşağı” diye tarif ettikleri nesille hiçbir ortak noktasının olmadığını görmezden gelirler. Çünkü günümüzün bu zalim marketing dili tüketici olmayanı insandan saymaz! Marka ile kimliği (bazan da karakteri) aynı şeymiş gibi yutturmaya çalışan bu aymazlar bir de bilimsellikten dem vurup “nesiller” hakkında makaleler yazıp, konferanslar düzenleyince “bilim insanı” olmuyorlar mı? Oldular elbet! Gerisi toy bayram!

Yine de sormak istiyor insan bu “bilim insan”larına: Somali’de açlıktan ölen, Bosna’da savaş sırasında çocuk yaşta tecavüze uğrayıp doğurmak zorunda kaldığı çocuğunu büyütmek için gündelikçilik yapan genç kız “Z Kuşağı”nın, yani sizin tarif ettiğiniz kendi kuşağının, hangi özelliklerini taşıyor acaba!”  

Haklı olduğu konular sizce de yok mu? Bence var ve  tartışılmalı.

Birincisi

İkincisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s