Sosyal Medyada Yargılarken Yargılanan İK

1772015_130059138352731392239_Original

Cv tararken, ön yazı okurken, mülakat sonrasında adaylar hakkında konuşmayı çok severiz biz İK’cılar. Sosyal medya vazgeçilmezlerimizden biri haline geldiğinden, kendi aramızda konuştuklarımızla yetinmeyip, sosyal medyada da bu konular hakkında konuşabiliyoruz.

 • Nasıl cv fotoğrafı o öyle, resmen barda eğlenirken çekildiği fotoğrafı koymuş!
 • Ön yazıyı sen hiç anlamamışsın, ben ne diyorum sen ne anlatıyorsun!
 • CV hazırlamayı öğrenebilsen, az araştırsan keşke!
 • Yazdığı iş tanımına bak, o ne özgüven öyle!

Farklı cümlelerle, özünde bu mesajları içeren bir sürü gönderi, yorum ve  sonrasında gülücükler, gülücükler…

Biz böyle eğlenirken , (tamam abartmayayım; doğru olanı da göstermeye çalışırken ve bu kadar cv’nin, ön yazının nasıl yazılması gerektiği hakkında yazı varken nasıl okunmadığına/çalışılmadığına feryat ederken) diğer taraftan sosyal medyada, İK’ cının tavırlarının da gündem oluşturduğu da atlanmamalı:

 • Aday hakkında daha fazla fikir edinmek için sosyal medya hesaplarını da kontrol edip kendini nasıl ifade ettiğine, ne kadar etkin olduğuna da bakıyoruz bakmasına da ; biz adayın sosyal medyadaki hesaplarına bakarken; onlar da bizimkine bakıp kendisini değerlendirebilecek yetkinlikte olup olmadığımızı görmeye çalışıyorlar (özellikle LinkedIn aracılığıyla).
 • Biz odamıza geçip birbirimizle mülakatın yorumlamasını yaparken adaylar da telefonlarına sarılıp ailesine, eşine, dostuna mülakatı, çoğu zaman da bizi yorumluyorlar.
 • Biz ilana başvuran cv’lerin hazırlanış tarzını ve içeriğini eleştirirken adaylar da “bu nasıl ilan, başka bir arzunuz?” deyip yayımlanan ilanların, gerçeği yansıtmadığını ya da işin tanımını net olarak belirtmediğini eleştiriyor.
 • Ekran görüntüsü alıp böyle fotoğraf böyle cv olmaz deyip herkese ilan ederken adaylar da hiç üşenmeyip mülakat yorumlarını forumlarda, bloglarda, sosyal medya hesaplarında paylaşıp, İK’cı hatalarını su yüzüne çıkarıyor.

Sonuçta İK’cı aday hakkında konuşurken, aday da pekala her mecrada İK hakkında konuşuyor.

Şimdi konunun masum tarafına gelelim:

İş arama sürecinde yapılmaması gereken hatalar ile ilgili bu kadar yazı yazılıyor, eğitimler veriliyor, paneller düzenleniyor bu yüzden de iş arayan herkes biraz araştırıp, okuduktan sonra bizim hatalı olduğuna işaret ettiğimiz konuları rahatlıkla aşabilir diyoruz (ki beklentimiz de bu yönde). Bu beklentiden yola çıkarak da hatalar artık bize pek kabul edilesi gelemeyebiliyor.

Konunun diğer tarafına gelince…

Son zamanlarda; adayları acımasızca eleştiren, hatta epey dalga geçen, doğruyu göstermek yerine konuyu kahkaha malzemesi yapan, bunu da herkese açık bir şekilde kötü bir üslupla yapan İK’cıları görüyorum ve bu durum beni tedirgin ediyor. Bazı gönderilerin sırf kendine eğlence malzemesi oluşturduğu için paylaşıldığını, fazla yargılayıcı olduğunu hatta bunu gören adayın “acaba benimkini de paylaşıyor mu” diye düşünüp mutlu olmayacağını düşünüyorum.

Başkasının bilmediklerini eleştirmek pek kolay. Peki biz eleştirilmeye ne kadar açığız? İşe alım sürecini  “insanları kırmadan” yürütebiliyor muyuz , gerçekten “insan” odaklı mıyız? İK’ yı iş dünyasına ne kadar doğru tanıtıyoruz ?

Peki bizim cv’lerimiz, LinkedIn profillerimiz ne kadar profesyonel?

İK yapanların cv’lerinde de çok hatalar var, görmüşsünüzdür. Ben gördüm; baştan sona büyük punto harflerle yazılmış, iş tanımı içermeyen,  cv fotoğrafı “selfie”  olan İK’cı cv’leri gördüm…

O zaman ben susayım, Metallica söylesin : Holier Than Thou gelsin 😉

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. alicevatunsal dedi ki:

  Eleştirel yönünü takdir ederim. Biz ne ara insandan uzaklaştık? Kaynağımızdı oysa.

  1. Yetiş İK dedi ki:

   Bazen amacımızdan sapıyoruz maalesef… Eleştirmeye ve düzeltmeye kendimizden başlamamız İK’nın ilerlemesi için şart.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s