Erkan Tokay Yazdı : Tecrübesizliği Fırsata Çevirmek

 

db04e1382988abe421ae340ad8be0a40

Yeni mezun olup iş hayatına atılacak kişilerin, öz güven eksikliği ve iş bulamama korkusu yaşamalarının temel sebebi :“Tecrübesizlik”.  Haksız da sayılmazlar: Hangi ilana başvuru yapılmak istense en az 2-5 yıl tecrübe aranıyor. Bu durum, morallerini bozduğu gibi, yeni mezunlara tecrübenin atlanamayacak bir engel olduğunu düşündürtüyor. Hatta yeni mezunlar, mülakata davet edilse bile, mülakat esnasında daha kendini tanıtamadan “ben tecrübesizim” deyiveriyor.

Peki, mülakata davet edildiğiniz halde yine de bu korkuları yaşıyor olmak ne derece doğru?  Şirket İK’ları tecrübesiz olduğunuzu bilmiyorlar mı ya da farkında mı değiller?  CV’lerinizde bundan bahsetmiş olmanıza rağmen neden bu korku ile mülakatlara giriyoruz?

Her şirket sadece tecrübeli çalışanı işe alsaydı, yeni mezunların işe girmesi de imkansız olurdu. Yeni mezunların da iş hayatına girebildiği  gerçeği varken, tecrübesizlik korkusunu bir köşeye atmakta fayda var. Dezavantaj gibi görünen bu durumu lehinize çevirmek sizlerin elinde.  Bu da mülakatı yapan kişilere; gerek aldığınız eğitim, gerekse yaptığınız çalışmalarla onlar için tercih edilebilir olduğunuzu göstermenizle mümkün.

Peki mülakat sırasında yeni mezunlar nelerden bahsetmeli ?

  • Eğitim: Alınan eğitimin sizlere neler kazandırdığı, teorik bilgileri pratiğe çevirmede şirkete neler kazandırabileceğinizden ve en önemlisi eğer istediğiniz bir pozisyon için başvurduysanız sizin için öneminden, neden ilginizi çektiğinden bahsedin.
  • Stajlar : Hangi şirkette ve birimde staj yaptığınızdan, staj süresince yaptığınız çalışmalardan, aldığınız sorumluluklardan ve gözlemlerinizden bahsedin.
  • Bitirme Projesi ve Diğer Projeler: Bitirme projeniz niteliğini taşıyan projelerin kapsamından, proje konularını seçme sebebinizden ve sizlerde oluşturduğu farkındalıklardan bahsedin.
  • Sosyal Sorumluluk ve Sosyal Aktiviteler: Üniversite hayatı boyunca yer aldığınız öğrenci kulüplerinden, sosyal sorumluluk çalışmalarından, aktivitelerden ve bu çalışmaların size neler kattığından bahsedin. İletişim becerilerinizi ve ekip çalışmasına olan yatkınlığınızı ön plana çıkarın.

Yukardaki konularda kendinizi ifade edebildiğiniz zaman sürecin sizin lehinize dönmesini sağlayabilirsiniz. Cv’nizi, mülakatı yapan kişilerin bu konulara odaklanmasını sağlayacak şekilde hazırlamaya dikkat ediniz.

 

Erkan Tokay: 2011 yılında Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 4 yıldır Tosyalı Holding’de  İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışmaktadır.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s