Camın Dönüşüm Hikayesi

 

“Her cam objenin bir hikayesi vardır.” Tabi ona şekil verenlerin de. Bir insan cam tasarlamaya, camdan hikayeler yazmaya nasıl başlar? Bunun bir hikayesi olmalıydı, öyle de çıktı. Okuyacağınız,  bir beyaz yakalının hobi edinme isteğinden hobisini girişimciliğe ve sanata dönüştürme hikayesi.

Ofiste masasında bulunan kırmızı bir cam bardağın güneş ışınlarıyla dans edişinden “ben cam yapmalıyım” diyen, kurumsal hayatta çalışmaya devam ederken cam hakkında okuyan, eğitimler alan, camın felsefesini içselleştiren Kathre‘nin yaratıcısı Berna Terziahmetoğlu ile yollarımız; benim onun hikayesini merak etmemle, onun bana kapılarını tereddütsüz açmasıyla kesişti.

Tasarladığı takılara bakarken onların ne ifade ettiklerini okuyunca etkilendim önce. Çünkü; bir takı görüyorsun, senin için sadece bir figür, bir obje ama tasarımcısı bambaşka bir şey anlatıp, bakış alanını genişletiyor:

“Cam benim için bir metafor. Onunla çalışmak hayatı çalışmak gibi. Cama şekil vermek, çocukluk hayallerine şekil vermektir; camı seyretmek, bir varoluş hikayesini seyretmektir.”

seçilen yol kathre

Tasarım boyutu başlı başına etkileyici ama işin bir de  Art Therapy boyutu var ki burada cam ve alev sanatının insan üzerindeki etkisine şaşırıyorsunuz. 2011 yılından ber Kathre Cam Atölyesi’nde bireysel ve kurumsal workshoplar düzenleniyor ve şunu amaçlıyor: Cam, kişiyi günlük endişe ve sıkıntıdan uzaklaştırır. Aleve bakarak çalışılması sebebiyle meditatif bir etki yaratarak ruhu dinlendirir. Özellikle yoğun stres ve çalışma temposu içinde bulunan kişilerin sıklıkla başvurdukları “Art Therapy” çalışmalarında yüksek konsantrasyon sağlama ve zihnin boşalmasına yardımcı etkileri nedeniyle cam ve alev sanatı sıklıkla kullanılmaktadır. Kişi cam ile çalışırken eş zamanlı sağ/sol beyin konsantrasyonu gerçekleştirir.

Son dönemlerde çok konuşulan sevdiğin işi yap, hobini işine dönüştür konularına güzel bir örnek Kathre’nin hikayesi fakat uzaktan bakıldığındaki gibi de kolay değil. Bu kararı verdikten 3 yıl sonra kurumsal hayattan ayrılıp böyle bir adım atabiliyor Berna. Kararın altını da araştırmalarıyla, eğitimlerle ve işin yapılabilirtesini ölçerek dolduruyor, öyle gözü kapalı, bodoslama değil. Ve sonuçta cama her bir dokunuşunda başka bir hikaye yazıyor, yazdırıyor. Başarısı, okuyanlara ilham olsun.

“CAM… İnsanoğlunun doğadaki sureti. Sevgilisi ateşe kavuşur, ona dokunduğunda erir, yok olmaya başlar. “Bir şey” olmak için önce yok olup “hiç” olmak lazımdır.” Berna Terziahmetoğlu

Kathre for Kids Atölyeleri, sanat ve bilimi harmanlayarak çocuklara hayal kurmayı teşvik ediyor, yaratıcılıklarını ve el becerilerini geliştiriyor.
Kathre for Kids Atölyeleri, sanat ve bilimi harmanlayarak çocuklara hayal kurmayı teşvik ediyor, yaratıcılıklarını ve el becerilerini geliştiriyor.
Şirketler, hobi kulüplerine ekledikleri veya dönemsel düzenledikleri cam atölyeleri ile çalışanlara sanat Terapisi deneyimini kazandırıyor.
Şirketler, hobi kulüplerine ekledikleri veya dönemsel düzenledikleri cam atölyeleri ile çalışanlara sanat Terapisi deneyimini kazandırıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s