Bordro ve Özlük İşlerinin Bakış Açıma Katkısı

f73f7cb91f68b29201fa6b43c7e72729

 

Bunu bir itiraf yazısı gibi düşünebilirsiniz.

Daha olumlu ifade etmek gerekirse de tecrübe etmekten gelen farkındalık yazısı diyebiliriz.

İnsan kaynakları profesyoneli olarak yıllardır İK süreçlerinin işe alım, performans, organizasyonel gelişim, eğitim tarafında durup özlük işlerine “teorim var yeter, sor cevaplayayım ama lütfen bana o işi verme” diye baktım. Buna göre iş seçtim, hedef belirledim, ilgilenmedim vs. Gel zaman git zaman çok beğendiğim bir fikrin büyümesini organize etmek için aldığım İK proses sorumluluğunun içerisinde geldi yer aldı. Fikrin büyüsü, işin heyecanı büyüktür özlük işleri deyip diğer süreçlerin yanı sıra onun da sorumluluğunu aldım. Nasılsa bordro dışarıdan yapılacaktı, “tatlı su özlük işleri bu” dedim içimden içimden…

Ve gelelim bu süreçte edindiğim bulgulara:

  1. Uygulama olmadan teorinin bir ayağı hep çukurda

Bilmek ile uygulamak arasındaki fark diyebiliriz. Vaka çözebilme becerisi, güncel kararlar/uygulamaları bilme pratik ile kazanılıyor.

İşe alım yaparken hangi aday sayesinde şirketin teşvik alabileceğini, engelli çalıştırma zorunluğunun zamanını bilip ona göre açık pozisyona engelli adayı yerleştirebileceğini ön görebilmek gibi.

Ya da önünüze gelen bir çalışan-yönetici arasındaki uyuşmazlık konularını, birlikte çalışmayı istememe durumlarını işin uygulamadaki yasal ve hukuki boyutunu bildiğiniz için daha doğru yönetiyorsunuz. Son dakikada personel özlük işleri departmanına “çıkış bildiriminde bulunmak” yerine aşama aşama neler yapılması gerektiğini, disiplin uygulamalarını, çıkış modellerini, üslubu, bildirimlerin niteliğini ve içeriğini doğru yönetiyorsunuz. Teorik bilgi verip çekilmek yerine sürecin yönetimine ortak oluyorsunuz, sorumluluğu paylaşıyorsunuz.

  1. İK bütçesini ve maliyetlerini okumada bütünsellik

Ücret giderini, maliyet dağılımını, departman kırılımını, prim ve yan haklar bütçesini çok daha iyi yapıyorsunuz. Giderleri daha rahat dağıtabiliyor, gider kalemlerine daha iyi hakim oluyorsunuz. Bir çalışanın maliyetini, maliyetine oranla getirisini/verimini ya da stratejik önemini daha objektif kıyaslayabiliyor ve değerlendirebiliyorsunuz. Bütünsel bakış açınız gelişiyor.

  1. İnsanların davranışlarının kök nedenleri ekonomik, özel hayatındaki sıkıntılardan kaynaklanabilir ve bunu size anlatmayabilir

Çalışanların icra dosyaları, maaş avans talepleri, iş görememezlik belgeleri (raporları), yıllık izin- mazeret izin kayıtları derken aslında bir çalışanın hayatında neler oluyor, yolunda gitmeyen bir şeyler var mı diye görebiliyorsunuz.

Gelirini doğru kullanamadığı için maaş avansı almak zorunda olduğunu, çocuğu hasta olduğu için izin aldığını, borcunu, kredi çekme ihtiyacını, davalarını yani bir insanın hayatındaki iç-dış etkenleri bilmek onun davranışlarını değerlendirirken de size inanılmaz veri veriyor. Şirket koridorlarında morali bozuk gezen biri hakkında; motivasyonunu kaybetti, işe eskisi gibi sarılmıyor gibi çıkarımlar yaparken kök nedenin maaşına gelen haciz olduğunu bilmek empatiyi ve çalışanı doğru değerlendirmeyi kolaylaştırıyor.

En kritik konu da bence bu. Bu yüzden, İK’nın kendisine sorması gereken soru şu:

Çalışanın davranışlarını gözlemlerken ya da onu dinlerken yargılarımla mı karar veriyorum yoksa çalışanı bir bütün olarak mı görüyorum?

İşte bordro ve özlük işleri o bütünü görmenizde inanılmaz önemli.

Bu yüzden; yok sayamaz”mışım”, siz de saymayınız 🙂

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s