Bir Proje: İK’nın Güvenilir Danışmanlığı

MCT’nin her sene düzenlediği İnsan Kaynakları Zirvesi bu sene Now & Next teması ile 9-10 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti. İK Zirvesi’nin ilk günü, zirvenin vazgeçilmezi olan Liderler Kahvesi’nde FNSS Savunma Sistemleri A.Ş’ nin İnsan Kaynakları Direktörü Mehpare Alp’in oturumunu dinleme şansına eriştim.

“İK’nın Güvenilir Danışmanlığı” başlıklı oturumda, Mehpare Hanım sunumunun ilk dakikasından itibaren tüm dikkatimle kendisini dinlememi sağladı çünkü çokça bizden diyalogları barındıran bir konudan bahsediyordu, hem de bir video ile:

Videoyu izlerken “evet, evet, aynı benim yaşadığım” demekten kendimi alamadım ki dinleyenlerin İK profesyonelleri olduğu bir ortamda emin olun ki yalnız değildim.

Videodaki serzenişler o kadar tanıdık ki ve herkes kendi penceresinden baktığında o kadar haklı ki; bu serzenişleri irdeleyip aynı dili konuşmaya, birbirimizi anlama çalışmaya niyet etmek bile aslında başlı başına başarı.

Sıkça departmanların İK’yı anlamadığını, İK uygulamalarını ısrarla aksattıklarını; departmanların İK’nın söylediğini somutlaştıramadığını, zamanlamaya uymadıklarını hatta zaman ayırmadıklarını, isteksizlik gösterdiklerini defalarca deneyimlemiş biri olarak bu tıkacın şirketlerin genelinde yaşandığını biliyor ve çokça da dinliyorum.Tam da bu noktada, durum analizinin ötesine geçip İK’nın tıkandığı noktayı FNSS İK bulup üzerine çalışıyor, İK’da rol değişikliğine gidiyor ve aslında başarı hikayesi yazıyor: İK’nın Güvenilir Danışmanlığı.

Gelin süreci nasıl işlettiklerine bakalım. İK ekibi bir yıl bu proje üzerinde çalışıyor. Proje fikri FNSS’nin strateji çalışmaları, gelecek planları yapılırken ortaya çıkıyor. Amaçları; İK verilerini toparlayarak çalışanın bağlılığını arttırmak, çalışanı elde tutmak ve verimliliği arttırmak. 5 yıllık İK verisini inceleyip çalışanların ne demek istediklerini analiz ediyorlar ve bunu her bir bölüm için ayrı ayrı yapıyorlar.

Bölüm verisi | FNSS verisi olmak üzere karşılaştırmalı olarak sunulan veriler; bölümün şirket içerisindeki durumunu görmesini sağlayıp bu veri ışığında karar verebilmesini, smart hedefler koyabilmesini, eylem adımları oluşturmasını, ölçülebilirliklerinin artmasını sağlamış. Hangi verinin ne fayda sağladığına gelince:

  • Fazla mesai ve esnek saat oranlarını bölüm ile paylaşarak bu verinin çıktısını iş gücü planmasına etkisini görmelerini;
  • Performans değerlendirme analizinde, FNSS performans puan ortalaması ile bölümün ortalamasını vererek; bölümün şirket içerisinde nerede olduğunu;
  • Temel yetkinlik değerlendirme verisiyle bölümün geliştirilebilir alanlarının ortaya konulmasını;
  • Tamamlanan, tamamlanmayan eğitimlerini; kategori bazlı eğitim oranlarını bölümlerle paylaşarak aldıkları eğitimlerin değerlendirilmesini ve kişi başı eğitim saatlerini görmelerini bu sayede ekip içerisinde homojen bir eğitim planın yapılabilmesini;
  • Diyolog görüşmelerinin analizi ile ekibi nelerin motive ettiğini; ekip için neyin önemi olduğunu, ekibin iyi yönlerini ve gelişim alanlarını görmelerini sağlamışlar.

Verinin tek başına yeterli olmadığı gerçeğinden de kopmayarak İK departmanı tüm bu süreci koçluk yaklaşımı ile yürütüp bölümlerle işbirliği yapmış.

FNSS İK Ekibi aslında; veriyle konuşan bir İK, departmanlara bu veriler ışığında durum analizi yapmasını sağlayan İK, verimliğini arttırmasında yardımcı olan İK, neden sonuç ilişkisini kurduran İK, İK sistemlerinin işini kolaylaştırdığını ispat eden İK derken, İK’nın gelecekteki rolünü kurgulamış. Dayatmacı değil danışman, buyuran değil işbirlikçi, analiz eden, yorumlayan, takdir eden, birebir dokunan ve güven sağlayan İK: Tam da olması gerektiği gibi.

İlham olsun.

Sunumun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Mehpare Alp’e bu projeyi bizimle paylaştığı için, Müge Arslan’a bizi bir araya getirdiği için ayrıca teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s