Her Founder CEO Olmalı mı?

Bu soru, bana bir sertifika programında, kurumsallaşma sürecinde İK’yı anlatırken, Bahçeşehir Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci tarafından soruldu.

Yüzüme yüzüme “bizim dünya değişti” diyen güzel bir soru. Bu soruya “Hayır” cevabını verip daha çok İK bakış açısıyla yetkinlikler üzerinden pozisyon zemininde açıklama yaptım ancak detaylı yanıtlama istediğimi bu yazı vesilesiyle gidereceğim.

Çalıştığım ortam gereği, pek çok girişimcinin; fikrini, ekibini, kuluçka sürecini, “demoday”lerini, yarışmalarını, yatırımcı bulma hikayelerini dinleme ve gözlemleme şansına sahibim. Ekipler (aralarında yadsınamayacak sayıda üniversite öğrencileri de var) zaman içerisinde dağılabiliyor, canlıya geçemiyor, yatırım alamıyor sonra “bu olmadı” deyip yeni bir fikrin peşinden koşabiliyor. Bu süreçte onlar için en önemlisi de fikirlerine fon sağlamak yani yatırımcıyı ikna etmek. Yola çıkan startupların 10 tanesinin 9’unun ilk 18 ayda kapandığı bir dünyada yatırımcı tarafında ise tablo şu:

  • Yatırımcı tarafının startuptan beklentisi 8 ay içerisinde nakit akışını yakalaması ve 12 ay içerisinde pozitif kazanca geçmesi.
  • Yatırımcılar, yatırım yaptıkları startuplardan %20-%25’i başarılı olursa kendini başarılı görüyor.

Bu bilgiler elbette kanun niteliğinde değil. Şirket kurulumu gerçekleşmeyen veya hızlandırma merkezine kabul olmayan, istatistiğe girmeyen yüzlerce fikir var ancak bu bilgiler, “ekosistemin durumu” hakkında fikir vermesi açısından önemli. Yani çok da iyimser olmayan böyle bir tabloda, hiç bitmek bilmeyen bir startup dünyasına girme arzusu var. Bu arzu, başka bir yazının konusu çünkü bu arzunun gerçekten irdelenmesi gerektiğini ve bunun sadece “başarma arzusu olmadığını” psikolojik ve ekonomik etkenlerle birleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gelelim bu startupların tökezlediği yönetsel konulara:

  • Ekip yönetememek, ekibin dağılması: Parayı ileride kazanacağız, başarıya ortak ol her zaman işleyen bir argüman değil ve ekip seçmek, ekibi sürdürebilir kılmak yönetsel bir başarı. Buradaki iletişim, uyum olmazsa olmazlardan.
  • Ortak seçimi: Bu hayat tek başına gitmez bir tane de “partner” bulayım ama founder ben olayım yüküm azalır diye irdelemeden, aynı vizyona koşmayan ortak seçimi. Sonra iş mi yapayım çatışma mı yöneteyim denilen yıpratıcı süreç yönetimi, enerjiyi yanlış yere harcama hatası.
  • Finans bilgisi eksikliği (Gelir tablosu, bilanço, nakit akışı vb.): Startup kelimesi çok havalı ama günün sonunda fatura keseceksin; bütçe yapacaksın, KDV ödeyip, beyanname konuşacaksın. Finansal hakimiyet, doğru gelir modeli kurgusu olmadan olmuyor.
  • Sözleşme- hukuk bilgisi eksikliği: Müşterinle, yatırımcıyla, var olduğun sektörün dinamikleri ile, sistem alt yapında, satın almalarında her yerde sözleşmeyle yaşayacaksın. Kontratları doğru kurgulayamamak , anlamamak karanlıkta gol atmaya benzer; bazen de fikre hiç hayata geçirememeye.
  • Büyümeyi yönetememek: Kurumsallığı beğenmeyenler sizleri şöyle alalım çünkü esas sınavını burada vereceksiniz. Müşteri memnuniyeti, ekip yönetimi, kurallar nizamlar, finansal tablolar, prosedürler varsa ruhun rahat edecek yoksa ölçmediğini yönetemeyeceksin, sübjektif kararlar vereceksin.

Yani founderım, yukarıdaki maddelerden de göreceğimiz üzere : “Yönetmek” başka bir iş hele de CEO’luk bambaşka. Bir CEO’da olması gereken yetkinlikler başka, fikir sahibi olmak ise yine bambaşka. Çok güzel bir fikrin olabilir fakat ekibin ve yönetim stratejilerin, finans bilgin yoksa bu iş başarısız olur.

Aşağıdaki videoyu tüm startup sevenlere adıyorum, fazlasıyla gerçekçi bir iş.

Bu yazıda founder, cofounder, startup, demoday gibi kelimeleri kullanmak yerine Türkçe’lerini kullanmayı yeğlerdim fakat sistem benden bunu istedi 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s